32. İstanbul Film Festivali Tazyikli Su İle Islandı, Biber Gazı İle Boğuldu!

Aralarında sanatçıların da bulunduğu Emek Sineması’nın yıkılmasını protesto eden kalabalığa, polis tazyikli su ve biber gazı ile çok sert müdahale etti Bugün İstanbul Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde, bir grup Emek Sineması’nın kapatılmasını protesto etmek için to...

32. İstanbul Film Festivali Tazyikli Su İle Islandı, Biber Gazı İle Boğuldu! (7 Nisan 2013)

Aralarında sanatçıların da bulunduğu Emek Sineması’nın yıkılmasını protesto eden kalabalığa, polis tazyikli su ve biber gazı ile çok sert müdahale etti

Bugün İstanbul Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi’nde, bir grup Emek Sineması’nın kapatılmasını protesto etmek için toplandı.

Aralarında Tuncel Kurtiz, Zafer Algöz, Rıza Kocaoğlu, Onur Ünlü, Harun Tekin ve Cem Davran gibi isimlerin de bulunduğu grup, sinemanın bulunduğu Yeşilçam Sokağı’na girmek istedi.

Sokağın başında polis engeliyle karşılaşan grup, barikatın önünde protestosunu sürdürdü.

Polise, sokağa girilmek istendiği iletilirken, polis ise grubun dağılmasını istedi ve aksi halde müdahalede bulunulacağı belirtildi.

Polis, dağılmayı reddeden gruba, önce tazyikli su ardından da biber gazıyla müdahale etti.

Ara sokaklara dağılan gruptaki bazı kişilerle polis arasında çatışma yaşanırken, sinema eleştirmeni olduğu belirtilen bir kişi gözaltına alındı. Yönetmen Erden Kıral’ın da yaralandığı kaydedildi. Bu arada aralarında Altyazı dergisi yazarı ve İstanbul Film Festivali FIBRESCI Jüri Üyesi Berke Göl’ün de bulunduğu dört kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Önceki gün de, ünlü sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, restorasyon çalışmalarının devam ettiği Emek Sineması’nda saldırıya uğramıştı. Dorsay, eski Komedi Tiyatrosu tarafındaki kapıdan girmesini takiben bir görevlinin boğazını sıkmaya başladığını belirtmişti.