İsyankâr Köy, 2. Kez Seçimi Boykot Etti!

“Sandığım böyle boş, boş mu kalacaktı?” Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kuşu köyünde 30 Mart’ta sandığa gidilmemesi nedeniyle yenilenen yerel seçimlerde yine aday ne de oy çıktı Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kuşu köyündeki yerel seçimler, 30 Mart&#...

İsyankâr Köy, 2. Kez Seçimi Boykot Etti! (2 Haziran 2014)

“Sandığım böyle boş, boş mu kalacaktı?”

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kuşu köyünde 30 Mart’ta sandığa gidilmemesi nedeniyle yenilenen yerel seçimlerde yine aday ne de oy çıktı

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Kuşu köyündeki yerel seçimler, 30 Mart’ta kimsenin oy kullanmaması nedeniyle 1 Haziran’a ertelenmişti. Dün tekrar yapılan seçime de kimse katılmadı. ‘Kuşu Köy Olmasın Platformu’ üyesi Haşim Gürses, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuşu’da 1.502 seçmenin kayıtlı olduğunu ve ancak kimsenin sandığa gitmediğini söyledi.

Bundan sonraki süreçte ne olacağı hakkında bilgisi olmadığını belirten Aktay, şöyle konuştu:

“Kaymakamlık görevi yine bana mı, yoksa başka birine mi verir bilemiyorum. Kuşu’da vatandaşlar, ‘Kuşu Köy Olmasın Platformu’ adı altında bir oluşum kurdu. Bütün kararları bu platformun verdiği doğrultuda alıyorlar. Şu ana kadar burada oy kullanmaya gelen vatandaşımız olmadı. Oy kullanmaya gelen olursa, hiç kimse ‘burada oy kullanamazsın’ diyemez. Böyle bir zorlama, baskı da yok. Vatandaşın bir beklentisi var. Belediyelik köye dönüştürüldükten sonraki süreçte, mahkemeye başvurduklarını bu mahkeme sonuçlanıncaya kadar demokratik haklarını kullanacaklarını söylüyorlar. Bu tür söylemlerle karşı karşıya geliyoruz.”

Sandık görevlisi Rasim Türk de saat 08.00’den itibaren sandık başında beklediklerini söyledi. Tepki gösteren vatandaşların oy kullanmaya gelmediğini belirten Türk, “Bir daha seçim olsa, yine sandık başına gelmezler” diye konuştu. Kuşu Köy Olmasın Platformu üyeleri ise protestolarının devam edeceğini ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de kimsenin sandık başına gitmeyeceğini belirtti.

Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılan değişiklikle, nüfusu 2 bin altına düşen beldelerinin köye dönüştürülmesini protesto eden vatandaşlar, 30 Mart’ta Mahalli İdareler Seçimleri’nde sandığa gitmemiş, köyde, bin 648 seçmen bulunmasına rağmen bir oy bile çıkmamıştı. Köylüler, seçimlerden önce konuyu mahkemeye taşımış ve son sayımda nüfusun 2 binin üzerine çıktığını iddia etmişti. Simav Kaymakamlığınca köy muhtarlığına Kuşu Ortaokulu Müdürü Feridun Aktay, atanmıştı.

Daha önceki ‘belde’ statülerini kaybettikleri için protesto amacıyla oy kullanılmayan köyde zaten aday da çıkmamıştı.