FIFA’da Sular Durulmuyor: Sepp Blatter, 4 Gün Önce Seçildiği Başkanlıktan İstifa Etti

Geçtiğimiz hafta sonu yeniden FIFA Başkanlığı'na seçilen Sepp Blatter istifa etti. Olağanüstü kongrede, Blatter’in rakibi Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin’in başkan seçilmesi bekleniyor. Basın toplantısı düzenleyen Blatter, ...

FIFA’da Sular Durulmuyor: Sepp Blatter, 4 Gün Önce Seçildiği Başkanlıktan İstifa Etti (2 Haziran 2015)

Geçtiğimiz hafta sonu yeniden FIFA Başkanlığı'na seçilen Sepp Blatter istifa etti. Olağanüstü kongrede, Blatter’in rakibi Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin’in başkan seçilmesi bekleniyor.

Basın toplantısı düzenleyen Blatter, "FIFA delegeleri bana yetki verdi ancak bu yetki, FIFA'nın diğer üyeleri ve kulüpler tarafından destek görmedi. Bu nedenle, halefimin seçilmesi için bir an önce özel kongre düzenlenmesi için çağrı yapıyorum" dedi.

Olağanüstü kongreye kadar görevini sürdürecek olan 79 yaşındaki Sepp Blatter, 17 yıldır FIFA Başkanlığı görevinde bulunuyordu.

Platini: ‘Doğru bir karar’

Blatter’in istifa kararını yorumlayan UEFA Başkanı Michel Platini de, "Bu, zor ancak cesur ve doğru bir karar" dedi.

Bu arada FIFA yetkililerinden Domenico Scala, yeni başkanın seçileceği olağanüstü kongrenin Aralık 2015-Mart 2016 döneminde yapılacağını bildirdi.

İstifaya Giden Süreç

Geçtiğimiz günlerde, aralarında FIFA başkan yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo'nun da bulunduğu yetkililer hakkında rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla başlatılan soruşturma, FIFA başkanlık seçimlerini tartışmaya açmıştı.

Soruşturmadaki Washington ağırlığı ve ABD'li senatörler John McCain ve Bob Menendez gibi isimlerin Blatter'a karşı oluşu, başkanlık seçimlerinin tüm dünya tarafından yakından izlenmesini de beraberinde getirmişti.

UEFA Başkanı Michel Platini, İngiltere Başbakanı David Cameron gibi isimler Blatter'a yarıştan çekilmesi için çağrı yapmış, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise FIFA'yı hedef alan operasyonda amacın Blatter'ın yeniden başkan seçilmemesi olduğunu söylemişti.

Bu iddiaların gölgesinde girilen seçimlerde Sepp Blatter, rakibi Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'in ikinci tur oylamada adaylıktan çekilmesiyle, açık bir üstünlük sağlayarak yeniden FIFA başkanlığına seçilmişti.