500 den Fazla Yoksul Ailenin Yaşadığı Dünyanın 58 Katlı En Büyük Gecekondusu Boşaltılacak

Bu haberden ne öyküler, romanlar, sinema filmleri, tiyatrolar ve daha neler neler çıkar… Venezuela’nın başkenti Caracas’ta yapımı yarım kaldıktan sonra 500’den fazla yoksul aile tarafından yaşama mekanı olarak 7 yıl önce işgal edilen 58 katlı Tower of David gök...

500 den Fazla Yoksul Ailenin Yaşadığı Dünyanın 58 Katlı En Büyük Gecekondusu Boşaltılacak (24 Temmuz 2014)

Bu haberden ne öyküler, romanlar, sinema filmleri, tiyatrolar ve daha neler neler çıkar…

Venezuela’nın başkenti Caracas’ta yapımı yarım kaldıktan sonra 500’den fazla yoksul aile tarafından yaşama mekanı olarak 7 yıl önce işgal edilen 58 katlı Tower of David gökdelenin boşaltılmasına karar verildi

Eskiden Confinanzas Finans Merkezi olarak bilinen David Kulesi, doksanlı yıllarda Wall Street’in görkemli bir Venezüella versiyonu olacak biçimde inşa edilmişti. Ancak, 1993 yılında gökdelenin inşaatı yatırımcısı David Brillembourg’un ölümü nedeniyle durdurulmak zorunda kaldı. Ertesi yıl, Confinanzas şirketi iflasını ilan etti ve ünlü bitmemiş gökdelene, Mevduat ve Bankacılık Koruma Garanti Fonu (FOGADE)  tarafından el konuldu. 2007 yılında, bir kilise papazı tarafından yönetilen Kooperatif Cacique Venezuela denilen bir grup evsiz yoksul insan, gökdeleni işgal ederek burada yaşamaya başladı.

Komün Kurdular

Dünyanın 58 katlı en büyük dikey gecekondusuna dönüşen gökdelen, 500’den fazla ailenin yaşadığı adeta bir semt haline geldi. Doğal olarak bina içerisinde temel hizmetlerden yoksun olmalarına karşın, herkes kendi kişisel olanaklarıyla yaşadığı kat ve odalara elektrik, su getirdi. Çinko levha ya da tuğlalarla duvarları tamamladılar. Sonra da böyle olmayacağını anlayıp bir araya gelerek bir ‘yönetim’ oluşturdular. Artık hizmet alımları tek elden toptan yapılmaya başlandı. Gökdelen sakinleri, hizmet alımları ve giderler için yönetime belli bir aylık ücret ödemeye başladılar. Üstelik boş katlar, daireler yönetim tarafından kiraya bile verilmeye başlandı. Gökdelenin içerisinde marketten eczaneye, kuaföre, fast food büfelerine kadar çeşitli dükkanlar açıldı. İlk katlar adeta bir AVM’ye benzedi.

Güvenlik Sağlanamadı, Boşaltılıyor

Ancak bin 500’den fazla kişinin yaşadığı böyle bir yüksek nüfus yoğunluğuna sahip bu ilginç ‘semt’te güvenliği sağlamak her geçen gün zorlaşmaya başladı. Hırsızlık, uyuşturucu, fuhuş, tecavüz, adam kaçırma gibi suçlar artarak organize hale geldi.

Son olarak Venezuela hükümeti, dünyanın en büyük dikey gecekondusu olarak bilinen bu ilginç yapının tahliye edileceğini açıkladı. Gökdelende yaşayanlar Gran Misión Vivienda projesi kapsamında yeni konutlara yerleştirilecek.