Uzaya gitmek artık daha kolaylaştı

SpaceX firması, ilk defa daha önce kullanılmış bir roketi yeniden uzaya fırlatmayı başardı. Bu gelişmenin, uzay çalışmalarının maliyetlerini düşüreceğine ve daha fazla uzay uçuşunun yapılmasına imkan tanıyacağına inanılıyor. İki yıldır daha &oum...

Uzaya gitmek artık daha kolaylaştı (1 Nisan 2017)

SpaceX firması, ilk defa daha önce kullanılmış bir roketi yeniden uzaya fırlatmayı başardı. Bu gelişmenin, uzay çalışmalarının maliyetlerini düşüreceğine ve daha fazla uzay uçuşunun yapılmasına imkan tanıyacağına inanılıyor.

İki yıldır daha önce fırlatılmış bir roketin yeniden kullanılması için çalışmalarına hız veren SpaceX, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlattığı Falcon 9 roketi ile bir ilki gerçekleştirdi. Daha önce kullanılmış olan roket, uzaya çıkarak yörüngeye bir yayın uydusu bıraktı ve ardından Atlas Okyanusu’ndaki SpaceX drone platformuna sorunsuz bir dikey iniş gerçekleştirdi.

Falcon 9 roketi, bir telekomünikasyon uydusunu uzaya taşıdı. Bu, SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın ilk ‘geri dönüşümlü roket’ yani daha önceden fırlatmada kullanılmış bir roketi, yeniden kullanma denemesi oldu.

‘UZAY TARİHİ AÇISINDAN İNANILMAZ BİR ADIM’

İkmal roketi, Florida kıyısındaki, iniş platformuna sorunsuz bir şekilde indiğinde, Musk, “Uzay tarihi açısından oldukça inanılmaz bir adım” diye konuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan SpaceX CEO’su Elon Musk, roketin en pahalı parçası olan yörüngesel bir iticinin tekrar tekrar uçabilmesi anlamında önemli bir adım atıldığını ve bunun uzay uçuşları anlamında büyük bir devrim yaratacağını vurguluyor. Bir Falcon 9 roketin maliyetinin 62 milyon dolar olduğu göz önünde bulundurulursa, her bir roketin tekrar kullanılması büyük bir finansal avantaj sağlayacak.

Yaklaşık bir yıl önce, ikmal roketi, NASA için uluslararası uzay istasyonuna malzeme götürdükten sonra, okyanus üzerindeki platforma iniş yapmıştı. SpaceX, aynı rokete, bakım yaptı ve yeniledi, roketin 9 adet orijinal roketi ile denemeler yaptı. Son olarak da ikmal roketi, Lüksemburglu SES şirketinin uydusunu uzaya bıraktıktan sonra, Perşembe günü yeniden başarılı bir şekilde okyanus platformuna dikey inişini başardı.

BU YIL 6 FALCON ROKETİ DAHA YENİDEN KULLANILACAK

Bu tarihi an için 4 aylık bir hazırlık süreci geçiren SpaceX, bu yıl içerisinde daha önce uçmuş altı Falcon 9 roketini daha uzaya göndermeyi hedefliyor.

SpaceX, geri dönüştürülen ikmal roketini kullanmayı kabul ettiği için SES firmasına indirim uyguladı.

İkmal roketleri, genellikle fırlatmalardan sonra tekrar kullanılmıyor ve gökyüzünden Atlas Okyanusu’nun derinliklerine gönderiliyor.

SpaceX, daha fazla Falcon roketi parçalarını yeniden değerlendirmek istiyor.

JEFF BEZOS DA BAŞARDI

Bir başka milyarder, Amazon internet alışveriş sitesinin sahibi Jeff Bezos da Blue Origin isimli bir uzay ve havacılık şirketi kurdu ve bu şirket de bir roketi geri dönüştürerek fırlatmayı başardı.

Ancak bu denemelerde roket, daha dünya yörüngesi üzerine çıkmadı.