19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kabulü değil; Avusturya Dışişleri Bakanı’nın Ziyareti

Avusturya’nın en genç bakanı, mülteci sorununu görüşmek üzere Ankara’da  Avusturya Dışişleri ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz Ankara’ya resmi ziyarette bulundu. Önce Başbakan Davutoğlu tarafından kabul edilen Kurz daha sonra da Dışişle...

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kabulü değil; Avusturya Dışişleri Bakanı’nın Ziyareti (20 Eylül 2015)

Avusturya’nın en genç bakanı, mülteci sorununu görüşmek üzere Ankara’da

 Avusturya Dışişleri ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz Ankara’ya resmi ziyarette bulundu. Önce Başbakan Davutoğlu tarafından kabul edilen Kurz daha sonra da Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile bir araya geldi.

Ortak basın toplantısında ortaya çıkan görüntü sosyal medyada ‘dede ile torunu’ olarak yorumlandı.

29 yaşındaki Sebastian Kurz Gençlik Şubesi Başkanlığı’nı yaptığı Avusturya Halk Partisi’nden 2013 yılında milletvekili seçildi ve aynı yılın sonunda Sosyal Demokrat Partisi ile kurulan koalisyon hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

Sebastian Kurz Kimdir?

Sebastian Kurz 27 Ağustos 1986 yılında hâlen yaşadığı Viyana'nın Meidling semtinde doğdu ve büyüdü. 1996'da Gymnasium lisesine girdi ve 2004 yılında mezun oldu. Aynı yıl zorunlu askerlik hizmetini tamamladı. Viyana Üniversitesi hukuk öğrenimini yarıda bırakarak 2009 yılında Avusturya Halk Partisi (ÖVP)'nin gençlik şubesi başkanı seçildi. 2010 ve 2011 yılları arasında Viyana şehir meclisi üyeliğini yürüttü. Nisan 2011'de İçişleri Bakanlığı'nın bünyesinde yeni oluşturulan uyum müsteşarlığına atandı.

29 Eylül 2013 Avusturya genel seçimlerinde, Avusturya Halk Partisi'nden milletvekili seçildi. Halk Partisi ile Sosyal Demokrat Partisi arasında iki ay süren koalisyon görüşmelerinin ardından Kurz, Avusturya Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi. 27 yaşındaki Sebastian Kurz, Avusturya Cumhuriyeti'nin en genç bakanı ve Avrupa Birliği'nin en genç dışişleri bakanı olmuştur.