1 Grand Prix ve 14 Aslan’la Türk Reklamcılığının Gurur Gecesi

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali 2015’te, Türkiye Team Red ile ilk Grand Prix’ini ve 1 altın, 1 gümüş, 12 bronz aslan alarak kendi rekorunu kırdı 21 Haziran’da başlayan 62’nci Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali&rsqu...

1 Grand Prix ve 14 Aslan’la Türk Reklamcılığının Gurur Gecesi (24 Haziran 2015)

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali 2015’te, Türkiye Team Red ile ilk Grand Prix’ini ve 1 altın, 1 gümüş, 12 bronz aslan alarak kendi rekorunu kırdı

21 Haziran’da başlayan 62’nci Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nin ikinci ödül töreni de yapıldı ve Lions Innovation kategorileri hariç 17 kategorinin 9’unun kazananları belli oldu.

Türkiye ilk yarıyı; 1 altın, 1 gümüş, 12 bronz ve 1 de Grand Prix’yle kapatarak kendi rekorunu kırdı. Bundan önce en çok Aslan kazandığımız sene 1 gümüş, 8 bronzla 2011’di.

Türk reklamcılığının ilk Grand Prix’i

Vodafone Kırmızı Işık Uygulaması’yla 2 bronz bir de gümüş kazanan Y&R Team Red İstanbul bugün sahnede bir altın, bir de Büyük Ödül kaldırdı.

Medya Jüri Başkanı ve Mindshare Global CEO’su Nick Emery Gran Prix’yi anons ederken projeyi,  “Sadece bir teknoloji işi değildi. Teknolojiyle sosyal değeri harmanlayan bir işti” şeklinde tanıttı.

Festivalin üçüncü günüde açıklanan 9 kategorinin ardından Vodafone Kırmızı Işık Uygulaması toplamda; 1 Grand Prix, 1 Altın, 1 Gümüş, 2 de Bronz kazanmış oldu.

İkinci tören gecesinin kazananları

Bu gece açıklanan Medya, PR, Açıkhava ve Creative Effectiveness kategorilerinde Türkiye toplam 16 kez geçiyordu.

PR kategorisinde Samsung Duyan Eller projesiyle Leo Burnett İstanbul 1 bronz kazanarak ikinci bronzunu elde etti.

Bu kategorinin Büyük Ödül’üyse MSLGROUP New York / LEO BURNETT TORONTO’nun P&G’nin ünlü #LikeAGirl projesine gitti.

Açıkhava kategorisinde Türkiye 8 bronz birden kazandı.

Y&R İstanbul, Arçelik’in “Kendi kendini temizleyen fırın”ının İnek ve Koyun versiyonuyla iki bronzun sahibi oldu.

Havas Worldwide İstanbul da Durex’in “Uçak” ve “Tren” versiyonlarıyla birer bronza uzandı.

Tribal Wolrdwide İstanbul, İş Bankası İnternet Şubesi için çalıştığı “Euro”, “Ruble” ve “Yen” versiyonlarıyla 3 bronz kazanırken, Concept de Şekerbank için yaptığı “Tweet Village” başlıklı çalışmayla Bronz Aslan’ın sahibi oldu.

Tweet Village

Kategorinin Büyük Ödülü ise Apple iPhone 6 için TBWA\MEDIA ARTS LAB Los Angeles / APPLE Cupertino ortaklığıyla hayata geçirilen “World Gallery” oldu.

Creative Effectiveness ve Glass Lions kategorilerinde Türkiye’ye ödül gelmezken, Creative Effectiveness’ta Grand Prix, FORSMAN & BODENFORS Gothenburg’un Volvo için yaptığı “Live Test Series” kazandı.

Bu sene ilk kez verilen ve toplumsal cinsiyetin yanlış temsillerine savaş açan Glass Lions’ın kazananı P&G India için yaptıkları “Touch the Pickle” başlıklı çalışmayla BBDO India Mumbai oldu.

Kaynak: MediaCat