Sibirya’da UFO Heyecanı

sibiryada ufo heyecani kapak Sibirya’da UFO Heyecanı

Soğuk Sibirya gecesini sıcak UFO heyecanı ısıttı, görüntüler sosyal medyayı salladı. Nükleer füzeleri taşıyabilen bir Topol-M kıtalararası balistik füze izinin gökyüzündeki bu olağanüstü olaya neden olduğu söylendi.

Rusya’nın kuzey batısında, Sibirya bölgesindeki Yamalo-Nenets Özerk Okrugu'nun merkezi olan Salekhard kentinde önceki gece gökyüzünde beliren ve ortalığı gündüz gibi aydınlatan devasa ışık kütlesi ya da cisim büyük heyecan yarattı.

sibirya da ufo heyecani 4 Sibirya’da UFO Heyecanı

Kuzey Kutup Dairesi’nde açıkça görülebilen küresel ışık kütlesi, gece gökyüzünde kuzey Sibirya'nın kıyısında da izlenebiliyordu.

Kademeli olarak genişleyen küre biçimindeki büyük parlak ışık daha sonra yavaş yavaş yeryüzüne doğru alçalmaya başladı. Hatta ormanlık alanda yere bile indi denilebilir.

sibirya da ufo heyecani 1 Sibirya’da UFO Heyecanı

Karanlık gökyüzünü aydınlatarak, bölge sakinlerinde büyük bir heyecan ve korku yaratan cisim, Sibirya'nın önde gelen fotoğrafçısı Sergey Anisimov ve Alexey Yakovlev tarafından Kuzey Işıkları ile birlikte görüntülendi. Sosyal medyada da paylaşılan muhteşem fotoğraflar, kısa zamanda dünya gündemine girmeyi başardı.

sibirya da ufo heyecani 5 Sibirya’da UFO Heyecanı

Anisimov o anları, ‘"Başta neyin olup bittiğini anlamak için bir kaç dakika şaşkına döndüm. Parlayan top, ağaçların arkasından yükseldi ve benim yönümde ilerledi. İlk düşüncem en güçlü ışık ışığıyla ilgili, ancak her şeyi değiştirmenin hızı, olan biteni düşüncesini de değiştirdi.’ diye anlattı.

sibirya da ufo heyecani 10 Sibirya’da UFO Heyecanı

Sergey Anisimov, topun daha sonra bir yay haline gelmeye başladığını ve giderek dağıldığını söyledi. Bu çok renkli ışık gösterisi bittikten sonra eve gittiğini ancak sabaha kadar uyuyamadığını da belirtti.

sibirya da ufo heyecani 6 Sibirya’da UFO Heyecanı

"Bahçede dolaşan (5-6 yaş arası) çocuklar duygusal olarak bana, 'uzaylılar', 'başka bir boyuta geçiş kapısı' ve benzeri kelimeleri kullanarak olağandışı bir fenomeni anlatmaya başladılar …. '

sibirya da ufo heyecani 2 Sibirya’da UFO Heyecanı

'Uzay-zaman sürekliliği içinde bir boşluk'

Bir başka fotoğrafçı Alexey Yakovlev de, yaklaşık 840 kilometre uzaklıktaki Tomsk bölgesinin kuzeyindeki Strezhevoi’de gösteriyi görüntülemeyi başaran şanslı kişilerdendi:

“Ve ilk başta düşündüm… O kadar sıra dışı ve böyle yuvarlak bir şekle sahipti. Fakat kademeli olarak top genişlemeye başladı, bunun bir parlaklık olmadığını ve korkutucu olduğu açıktı … Uzay-zaman sürekliliği içinde bir boşluktu. Yalnız olmadığım iyiydi aslında … İnsanlar grubunun halüsinasyon yapamayacağını açıkça gösterdiler.”

sibirya da ufo heyecani 3 Sibirya’da UFO Heyecanı

Anastasia Boldyreva kısaca "Uzaylılar geldi"; Vasily Zubkov ise, "Bir sigara içmeye gittim ve bunun dünyanın sonu olduğunu düşündüm" dedi.

sibirya da ufo heyecani 9 Sibirya’da UFO Heyecanı

Rivayetler… Söylentiler…

Tahmin ve yorumların başında, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından da onaylandığı üzere, Rus Stratejik Nükleer Güçleri tarafından gerçekleştirilen tatbikatlarla ilgili olabileceği geliyordu:

‘Bu, ülkenin Pasifik kıyısındaki Kamchatka'dan, Kura test amacına yönelik olarak Plesetsk kozmodromundan bir Topol-M kıtalararası balistik füze çıkartıldı. Nükleer füzeleri taşıyabilen Topol roketinin izi gökyüzündeki bu olağanüstü olaya neden oldu.’

sibirya da ufo heyecani 8 Sibirya’da UFO Heyecanı

Fotoğrafçı Yakovlev ise olayı,'Ben yanlışlıkla Plesetsk'ten gizli bir uzay roketi fırlatıldığını düşünüyorum' diye yorumladı.

sibirya da ufo heyecani 11 Sibirya’da UFO Heyecanı

sibirya da ufo heyecani 7 Sibirya’da UFO Heyecanı

Kaynak: Siberian Times

Yorum Yaz