Zuckerberg Bu Kez Yüksekten Uçacak!

19 milyar dolara WhatsApp’ı satın almasıyla çok konuşulan Facebook bu kez de güneş enerjisiyle uçan insansız hava araçları üreten Titan Aerospace’i satın almaya hazırlanıyor. Facebook’un genç kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in sürekli gündeminde olan bir konu, internet hizm...

Zuckerberg Bu Kez Yüksekten Uçacak! (5 Mart 2014)

19 milyar dolara WhatsApp’ı satın almasıyla çok konuşulan Facebook bu kez de güneş enerjisiyle uçan insansız hava araçları üreten Titan Aerospace’i satın almaya hazırlanıyor.

Facebook’un genç kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in sürekli gündeminde olan bir konu, internet hizmetinden yararlanamayan yoksul ülkelerin insanlarına ücretsiz internet hizmeti götürmekti. Pazar payını genişletmek ve bütün dünyaya yayılmak istiyordu. Daha geçen hafta Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde de (MWC) bu düşüncesini bir kez daha dile getirmişti.

Teknoloji sitesi Techcrunch’da yer alan habere göre Zuckerberg bu idealine çözüm bulmuş gibi görünüyor.

Facebook insansız hava aracı üretecek

Facebook’un, güneş enerjisi ile çalışan insansız hava aracı üreticisi Titan Aerospace’ı almak için görüşmeler yaptığı ortaya çıktı.

Facebook, internet erişiminin sınırlı olduğu bölgeler ve özellikle de Afrika ülkelerinde Google’ın yaptığı gibi gökyüzünde güneş enerjisi ile çalışan internet erişim noktaları oluşturacak. Titan’ın kendi geliştirmiş olduğu ‘Solara 60’ adlı, güneş enerjisi ile çalışan insansız hava aracı modelinden ilk aşamada 11 bin adet üretebileceği söyleniyor.

Facebook, bu girişimiyle bir süredir üzerinde çalıştığı ve interneti tüm dünyaya yaymayı planladığı Internet.org projesi dahilinde bu araçları kullanacağı ve bir ağ oluşturmayı hedefliyor.

20 km yükseklikte 5 yıl havada kalabiliyor

5 yıl süreyle havada kalabilen bu uçakların 60’ını Afrika’ya göndermeyi planlayan şirket, böylece internet erişimi olmayan ülkelere de bu olanağa kavuşturmayı planlıyor.

Üzerindeki güneş panelleri sayesinde 5 yıl havada kalabilen ve 4 milyon kilometre gidebilen insansız hava aracı 20 km yükseklikte kalabiliyor. Ağırlığı 160 kilogramı geçmezken 32 kilogram da yük taşıyabiliyor.

Titan,  Facebook ile görüşmeler yaptığını doğruladı. Techcrunch’ın haberine göre satın alma için konuşulan rakam 60 milyon dolar. Bu rakam, Facebook’un, geçtiğimiz hafta Whatsapp için vermiş olduğu 19 milyar doların 100′de 1′i bile değil.

Google’un ‘Project Loon’una benziyor 

Google da geçtiğimiz yıl Haziran ayında Project Loon projesi çerçevesinde Yeni Zelanda’dan 50 adet helyumlu internet erişim balonlarını havalandırmıştı. Güneş enerjisiyle çalışan helyum balonlarından yayınlanan internet Yeni Zelanda’da test ekibi tarafından kontrol ediliyor.

Titan’ın geliştirdiği türden insansız hava araçlarını merak edenler Youtube’da bu araçları anlatan videoyu aşağıda izleyebilirler.