Zambi(med)ya semalarında görülen esrarengiz cismin sırrı çözüldü!

Basılı gelenekseli ve dijitaliyle ana akım medya bir kez daha gol yedi! Geçtiğimiz günlerde Afrika ülkesi Zambiya'da çekildiği öne sürülen bir görüntü dünya basınına servis edilmiş ve sonradan “asparagas” olduğu anla...

Zambi(med)ya semalarında görülen esrarengiz cismin sırrı çözüldü! (6 Mart 2017)

Basılı gelenekseli ve dijitaliyle ana akım medya bir kez daha gol yedi!

Geçtiğimiz günlerde Afrika ülkesi Zambiya'da çekildiği öne sürülen bir görüntü dünya basınına servis edilmiş ve sonradan “asparagas” olduğu anlaşılan başlık ve metniyle de ‘büyük yankı uyandırmıştı’!

Afrika ülkesi Zambiya’nın Kitwe kentinde bir AVM'nin üzerinde görüldüğü iddia edilen bu görüntüye, başta İngiliz basını olmak üzere Türkiye de dahil birçok uluslararası yayın organı yer verdi. Söz konusu haberlerde, gökyüzünde belirdiği iddia edilen ve insana benzediği görülen bir şeklin halkı korkuttuğu öne sürüldü. Haber doğal olarak sosyal medyada da ilgi gördü ve paylaşılmaya başlandı.

Yaklaşık 100 metre uzunluğunda olduğu iddia edilen şeklin ne olduğunun ise öğrenilmediği iddia ediliyordu.

Haberlere göre, bazı insanlar panik halinde kaçmaya, bazısı da dua etmeye başladı. Yaklaşık 100 metre uzunluğunda olduğu iddia edilen şeklin ne olduğunun ise anlaşılamadığı belirtildi. Gizemli şeklin yarım saat kadar görüldükten sonra da kaybolduğu bildirildi.

Uçurtma Çıktı

Ancak işin aslı sonradan ortaya çıktı. Görüntülerdeki şeklin aslında bir uçurtma olduğu anlaşıldı.

Gerçek ortaya çıktı: Bir Photoshop harikası!

Dünyayı şaşırtan görüntünün, geçmişte çekilen bir uçurtma fotoğrafı kullanılarak Photoshop’ta montajlandığı sonucuna varıldı.