Yüksek Gelen Cep Telefonu Faturalarınızı Azaltmanın Yöntemi

Eğer son aylarda faturalarınız yüksek geliyorsa nedeni bu olabilir Akıllı cep telefonu ile internet kullanan tüketicilerin abone oldukları tarife paketinin üzerinde yüksek faturalara dair şikayetlerin yoğunlaşıyor. Yüksek fatura ödeyen tüketiciler durumu abonesi oldukları GSM şirk...

Yüksek Gelen Cep Telefonu Faturalarınızı Azaltmanın Yöntemi (10 Haziran 2014)

Eğer son aylarda faturalarınız yüksek geliyorsa nedeni bu olabilir

Akıllı cep telefonu ile internet kullanan tüketicilerin abone oldukları tarife paketinin üzerinde yüksek faturalara dair şikayetlerin yoğunlaşıyor.

Yüksek fatura ödeyen tüketiciler durumu abonesi oldukları GSM şirketine bildirdiklerinde kendilerine internet kullanımında kota aşımı yaptığı, bunun faturaya yansıtıldığı ve ücretlendirmede hata olmadığı bilgisi veriliyor.

GSM şirketinin internet sitesinden ayrıntılı faturalarına ulaşan bazı tüketiciler, uzun süre internet kullanmış gibi veri transferi yapılmış olduğunu gördü. Konuyu uzmanlara aktaranlar ise, aslında bu zaman diliminde internet kullanımını kendisinden habersizce akıllı telefonun gerçekleştirdiğini, bunun önlenmesi için android ve ios işlemcili cep telefonlarının hücresel veri transferinin ya da veri transferinin “Kapalı” konumunda olması gerektiğini öğrendi.

Ne Yapmalısınız?

Cep telefonunuzdan internete bağlanmadığınız zamanlarda, “ayarlar” bölümüne girerek buradaki “mobil veri” seçeneğini kapatın. Hatta Wi Fi “kablosuz” bağlantınızı bile kapatmanız da yarar var. Kullanacağınız zaman açarsınız.

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, cep telefonu abonelerinin faturalarını ve ön ödemeli dakikalarını takip etmeleri gerektiğini belirterek, kotalı tarife paketi kullanan abonelerin kullanım miktarına ilişkin bilgilendirilmemeleri halinde kota aşım ücreti ödemek zorunda olmadıklarına dikkat çekti.

Akıllı cep telefonu kullanıcılarının kendilerinin bilgisi ve onayı dışında da internete bağlandıklarını ve cihazdaki hücresel veri aktarımı özelliği nedeniyle güncelleme yaptığı için internet kullanımının artığını iddia eden Ağaoğlu, özellikle yurt dışına çıkan tüketicilerin sürpriz faturalarla karşılaşmamaları için cep telefonlarını ayarlarını düzenlemeleri gerektiğini, aksi halde yüksek fatura ödemek zorunda kalabileceklerini belirtti.