Almanya’da ‘Bizim Bakkal’ Kapatılmasın Direnişi

Gezi Ruhu’nu Almanya’ya da taşıyan ‘şu çılgın Türkler’, bu kez de Berlin’de ‘Bizim Bakkal’ın kapatılmaması için direniyorlar Berlin'in Kreuzberg semtinde, 28 yıldır aynı binada bulunan "Bizim Bakkal", binanın yat...

Almanya’da ‘Bizim Bakkal’ Kapatılmasın Direnişi (20 Haziran 2015)

Gezi Ruhu’nu Almanya’ya da taşıyan ‘şu çılgın Türkler’, bu kez de Berlin’de ‘Bizim Bakkal’ın kapatılmaması için direniyorlar

Berlin'in Kreuzberg semtinde, 28 yıldır aynı binada bulunan "Bizim Bakkal", binanın yatırımcıya satılması nedeniyle kapatılacak. Semt sakinleri, Bizim Bakkal’ı kapattırmamak için direnmeye başladılar. Bakkal sahibi Ahmet Çalışkan “Böyle bir destek beklemiyordum. Çok mutluyum” diyor.

Berlin’in yıllarca ‘Küçük İstanbul’ olarak da bilinen Kreuzberg semti Berlin Duvarı’nın yıkılıp iki Almanya’nın birleşmesinden sonra büyük değişime uğradı. Bu değişimden en büyük payı bir zamanlar burayı memleket bilen Türkler alıyor.

Kreuzberg’de eski apartman binalarının satılması, restore edilerek özel konutlar haline dönüştürülmesi vesilesiyle dar ve orta gelirliler semtten taşınmak zorunda kalıyor.

Bir yandan Kreuzberg bilinen özelliklerini yitirip beynelmilel bir yer haline dönüşme süreci yaşarken diğer yandan semtte bulunan bakkal, çamaşırhane gibi küçük işletmeler yerlerini zincir işletmelere terk etmek zorunda bırakılıyor.

Böyle bir sorunla Ahmet Çalışkan da karşı karşıya. Kreuzberg’te, Wrangelstrasse 77 numarada, Bizim Bakkal adında bir dükkan işleten Ahmet Çalışkan binanın bir emlak şirketi tarafından satın almasıyla birlikte 28 yıllık işyerini kaybetme endişesi içinde yaşıyor.

Almanya’ya 1974 yılında 14 yaşındayken gelen ve büyüyünce babasının çalıştırdığı bakkalı işletmeye devam eden iki çocuk sahibi Ahmet Çalışkan, “Başıma böyle bir felaketin geleceğini ve günün birinde buradan gitmek zorunda bırakılacağımı hiç düşünmemiştim” diyor.

Ancak Çalışkan yalnız değil. Tüm mahalle Bizim Bakkal’ın kapısına kilit vurulmaması için mücadeleye başladı. Bakkalın bulunduğu sokağa girince kendinizi seçim atmosferinde hissetmeniz mümkün, zira daha sokağın başında, iki apartman arasına asılmış, üzerinde “Bizim Bakkal kalacaktır-Bizim Bakkal bleibt” yazan büyük bir bez pankart görüyorsunuz.

"Bizim Bakkal"a destek olmak için, Wrangel Caddesi üzerinde her çarşamba akşam saatlerinde semt sakinleri toplanmaya başlamış.

Kucağında bebeğiyle gelen anne, 10 yaşlarındaki bisikletli çocuklar, okuldan dönen gençler, ocağındaki yemeğin altını kapatan ev kadını, genci yaşlısı, erkeği kadını, çalışanı işsizi, esnafı politikacısı "Bizim Bakkal"ın önünde bir araya geliyormuş.

Saat 19.00'da Bizim Bakkal'ın önünde toplanan grup, bu kez çok daha güçlü bir dayanışma gücüne sahipmiş. Önce şarkılar söylenip dans edilmiş, bu sırada kurulan yemek stantlarından yemekler yenmiş. Ardından bir serbest kürsü kurulmuş ve dileyen destekçiler çıkıp konuşmalar yapmışlar.

Serbest kürsü sırasında görülen bir isimse, kahraman bakkalımıza büyük bir gurur vermiş. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis milletvekili Cansel Kızıltepe de destek vermiş.

Bütün sokak boyunca binaların ön cephelerinde yine üzerinde “Bizim Bakkal kalacaktır“ yazılı irili ufaklı bez afişler sarkıyor. Mahalleli bu konuda mücadele vermekte deneyimli.

Daha önce de Bizim Bakkal’ın üç sokak ilerisinde hizmet veren bir çamaşırhane büyük bir zincir şirket tarafından satın alınmak istenmiş ama mahalleli birlik olunca, hukuksal hiç bir yaptırımda bulunmak mümkün olmadığı halde mahalle baskısıyla çamaşırhaneyi kapattırmamışlar.

CİHAN & HÜRRİYET