Rusya, batılı sosyal ağları yasaklamaya başladı

Rusya’nın erişim yasağı getirdiği profesyonel iş ve insan kaynakları, kariyer sosyal ağı LinkedIn, Rus vatandaşlarına ait kişisel bilgilerin sadece Rusya’daki veri merkezlerinde tutulması koşulunu Rusya ile yeniden görüşmeye hazır olduğunu bildirdi. Rusya Kitle...

Rusya, batılı sosyal ağları yasaklamaya başladı (18 Kasım 2016)

Rusya’nın erişim yasağı getirdiği profesyonel iş ve insan kaynakları, kariyer sosyal ağı LinkedIn, Rus vatandaşlarına ait kişisel bilgilerin sadece Rusya’daki veri merkezlerinde tutulması koşulunu Rusya ile yeniden görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

Rusya Kitle İletişimi Denetleme Kurumu'ndan (Roskomnadzor) yapılan açıklamada, Rus vatandaşlarına ait kişisel bilgileri Rusya sınırları dışındaki sunucularda tutması nedeniyle LinkedIn sitesine erişimin yasaklandığı belirtilmişti.

Rusya Kitle İletişimi Denetleme Kurumu Roskomnadzor, Microsoft tarafından geçen Haziran ayında 26,2 milyar dolara satın alınan dünyanın en büyük insan kaynakları iletişim ağı LinkedIn için getirdiği erişim yasağının gerekçesinde, ‘bu internet sitesinin Rus vatandaşlarına ait özel bilgileri Rusya sınırları dışındaki sunucularında muhafaza etmesini’ gerekçe göstermişti.

Roskomnadzor’un, LinkedIn’den sitenin üyesi olan yaklaşık 6 milyon Rus vatandaşına ait kişisel bilgilerin Rusya’daki sunucularda saklanmasını talep ettiği hatırlatılan açıklamada, Rus vatandaşlarına ait bilgilerin Rusya sınırları dışında saklanmasının kişisel hakların ihlali olduğu, LinkedIn’in söz konusu talebe olumlu yanıt vermemesi üzerine erişim yasağı kararı alındığı kaydedildi.

James Upsher, Kurumsal İletişim Direktörü, LinkedIn: “LinkedIn’in küresel çapta işgücüne katkıda bulunmak gibi bir misyonu var. Rusya’daki kullanıcılarımızdan sitemize erişemediklerini duymaya başladık. Roskomnadzor’un getirdiği yasakla Rusya’daki milyonlarca LinkedIn kullanıcısı ve bu ülkede LinkedIn’ı kullanarak iş yapan şirketler siteye erişemiyor. Rus yetkililerle verilerin yerel ortamda saklanması konusundaki taleplerini tartışma konusundaki isteğimiz sürüyor.”

LinkedIn’ın yasaklanması ile ilgili süreç Moskova Şehir Mahkemesi’nin, geçtiğimiz 10 Kasım’da kamu ve kişisel verilerin korunması için LinkedIn aleyhinde açılan davayı kabul etmesiyle başladı.

Roskomnadzor, Rusya’da 6 milyon kullanıcısı olan LinkedIn hakkında, mahkemenin verdiği engelleme kararı doğrultusunda sitenin erişime yasaklılar kategorisine girdiğini açıkladı.

Google, Microsoft ve Facebook da sırada!

Öte yandan LinkedIn’ın ardından Google ve Facebook’un da aynı gerekçeyle bu yasanın kapsamına girebileceği belirtiliyor.

Bazı yorumcular da Rusya’nın bu yasayı kullanarak yabancı sosyal medya sitelerini Rusya’dan uzaklaştırarak Yandex ve Facebook’un alternatifi Vkontakte gibi Rus sosyal paylaşım sitelerinin önünü açmaya çalıştığını belirtiliyor.

Rusya’da geçen yıl yürürlüğe giren kanuna göre, ülkedeki yabancı şirketlerin Rus vatandaşlarına ait kişisel bilgileri Rusya’daki sunucularda tutması gerekiyor. Söz konusu kanuna uymadığı gerekçesiyle yasaklanan ilk site LinkedIn olurken, Google, Microsoft ve Facebook gibi sitelerin de yasa kapsamına girmesi bekleniyor.