Yılmaz Güney 33 yıl sonra Paris’te ‘Onur Ödülü’ ile anıldı

33 yıl önce Cannes'da Türkiye’ye Altın Palmiye’yi kazandıran Türk sinemasının "Çirkin Kral"ı Yılmaz Güney bir kez daha anıldı PARİS – Bu yıl 26 ile 29 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Türk Sineması'yla Randevu ...

Yılmaz Güney 33 yıl sonra Paris’te ‘Onur Ödülü’ ile anıldı (29 Kasım 2015)

33 yıl önce Cannes'da Türkiye’ye Altın Palmiye’yi kazandıran Türk sinemasının "Çirkin Kral"ı Yılmaz Güney bir kez daha anıldı

PARİS – Bu yıl 26 ile 29 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Türk Sineması'yla Randevu başlıklı etkinlik kapsamında düzenlenen geceye Güney'in eşi Fatoş Güney de katıldı.

SRP İstanbul'un, T.C. Paris Büyükelçisi Hakkı Akil'in ev sahipliğinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile T.C.Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun desteğini alarak gerçekleştirdiği, Saim Karakale'nin Fransızca sunduğu "Paris'te Türk Sinemasıyla Randevu"nun açılış gecesi Champ Elysees üzerinde yer alan Gaumont Marignan sinemalarında gerçekleştirildi.

Türkan Şoray'ın "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"ne layık görüldüğü gecede, Türk Sineması'nın "Çirkin Kralı" Yılmaz Güney anısına, 'Onur Ödülü', T.C. Paris Büyükelçisi Hakkı Akil tarafından Fatoş Güney'e verildi.

Fatoş Güney, "Yılmaz, Yol filmi ile 33 yıl önce ödül aldığında başta Paris olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde sinemada kuyruklar oluştu. O düşünceleri nedeniyle susturulmaya, bastırılmaya çalışıldı. 100'ün üzerinde negatifi yakıldı. Yıllarca filmleri Türkiye'de gösterilmedi. Bir nesil onun filmlerini görmedi. Düşüncelerinden dolayı hakkında 100 yıl hapis istendi. Burada 33 yıl sonra onun adına ödül almak, hâlâ var olduğunun bir kanıtıdır" diye konuştu.

Randevunun film programında yer alan Kocan Kadar Konuş filminin başrol oyuncusu Ezgi Mola ile açılış filmi Sivas’ın yapımcısı Yasin Müjdeci de sahneye çıkarak seyirciyi selamladılar.

DHA