Yeni Yıla Buzulların Arasında Sıkışıp Kalan Bir Gemide Girmek…

Avustralyalı kaşif Douglas Mawson’un 100 yıl önce Antarktika’ya gittiği rotayı izlemek için Yeni Zelanda’dan geçen ay yola çıkan Rus araştırma gemisi MV Akademik Shokalskiy, Tazmanya’nın güneyinde sıkışıp kaldığı buzullar arasından henüz kurtarılamadı. “Buz Ejderha...

Yeni Yıla Buzulların Arasında Sıkışıp Kalan Bir Gemide Girmek… (2 Ocak 2014)

Avustralyalı kaşif Douglas Mawson’un 100 yıl önce Antarktika’ya gittiği rotayı izlemek için Yeni Zelanda’dan geçen ay yola çıkan Rus araştırma gemisi MV Akademik Shokalskiy, Tazmanya’nın güneyinde sıkışıp kaldığı buzullar arasından henüz kurtarılamadı.

“Buz Ejderhası” isimli Çin buz kırıcısı, önceki gün kurtarılmayı bekleyen gemiye, yol açmaya çalışacaktı ancak başaramadı.

Geminin durumu ilgiyle izleyen sadece dünya basını değil; penguenler de olayın yakın takipçisi. Gemideki bilim adamları, araştırmalarına devam ederken penguenler de yeni komşularını ziyaret ediyor.

Buz Ejderhası, gemiye 11 km kala buzlar kırılamayacak kadar kalınlaşınca geri dönmek zorunda kaldı. Araştırma ekibinin liderlerinden Chris Turney, uydu sistemi üzerinde giriş yaptığı Twitter hesabından gemiden bilgi vererek “Ne yazık ki Buz Ejderhası yaklaşamadı. Yardım için diğer gemiyi bekliyoruz. Herkes iyi” diye yazdı. Bilim insanları, mahsur kalmalarına rağmen gemideki çalışmalarına devam ettiklerini de belirtti.

Buz Ejderhası’ndan önce Fransız bir gemi de Rus gemisini kurtaramamıştı. Önceki iki buz kırıcıdan daha başarılı bir sicile sahip olan Avusturalya’ya ait Aurora Australis isimli buz kırıcı gemisi, bugün Rus gemisini kurtarmaya çalışacak. Eğer hava durumu iyi olursa gemideki 74 kişinin helikopterle tahliye edilmesi de mümkün olacak.

Avustralya Deniz Güvenliği Sözcüsü Lisa Martin, kötü hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin azaldığını, bu nedenle gemide bulunanları kurtarmak için bölgeye helikopter gönderilemediğini açıkladı.

Martin, “Şu an elimizden gelen hiçbir şey yok. Hava durumu düzelir düzelmez gemidekileri kurtarmak için helikopter göndereceğiz” dedi.

Bu arada Tazmanya’nın başkenti Hobart’ın 2 bin 400 kilometre uzaklığında mahsur kalan gemideki bilim adamları, araştırmalarına devam ediyor.

Yeni komşularını merak eden penguenler de araştırma gemisinin çevresinde dolaşıyor. –

Rus araştırma gemisinde bilim insanları ve turistlerin olduğu 74 yolcu var. 24 Aralık’ta şiddetli kar fırtınası, denizde yüzen buzları gemiye doğru itmiş, buzlar arasında sıkışan gemi hareket edemez hale gelmişti.

Yeni yıla buzların arasında mahsur kalan bu gemide girmek zorunda kalanlar bir parti düzenlediler. Hep birlikte seslendirdikleri şarkının video görüntülerini de YouTube’a yüklediler.