Bu penguenin ahde vefası insanlarda yok!

Macellan pengueni Jingjing, 2011’den beri her yıl 9 bin kilometre yüzerek, hayatını kurtaran 71 yaşındaki Brezilyalı emekli inşaat işçisi Joao Pereira de Souza’nın ziyaretine geliyor Gap Year.com’dan Will Jones’un haberine göre, bölgedeki Pengue...

Bu penguenin ahde vefası insanlarda yok! (24 Nisan 2016)

Macellan pengueni Jingjing, 2011’den beri her yıl 9 bin kilometre yüzerek, hayatını kurtaran 71 yaşındaki Brezilyalı emekli inşaat işçisi Joao Pereira de Souza’nın ziyaretine geliyor

Gap Year.com’dan Will Jones’un haberine göre, bölgedeki Penguenler her yıl binlerce kilometre kuzeye, daha sıcak yerlere göç ediyor. Beş yıl önce emekli bir inşaat ustası Joao Pereira de Souza, Brezilya’daki evinin yakınında petrol ziftine bulandığı için yerinden kımıldayamayan bir penguene rastladı. Pengueni evine götüren Joao, onu temizledi, tedavisi boyunca karideslerle besledi, adını da Jingjing koydu.

Jingjing gücü kuvveti yerine gelip sağlığına kavuştuktan sonra, Joao onu denize, kendi doğal habitatına geri bıraktı. Görev tamamlanmıştı.

Ne var ki her yıl göç zamanı Jingjing, kendi hayatını kurtaran arkadaşı Joao’ya sürpriz yaparak onu ziyaret etmeye başladı. Penguen ile insan arasındaki dostluk bu şekilde başlamış oldu.

‘Kendi çocuğum gibi seviyorum’

Birlikte tam 11 ay geçiren De Souza, ‘çocuğu gibi’ sevdiğini söylediği Jingjing’i beklemeye başladı. Tam bir yıl sonra, hayatını kurtaran güzel yürekli De Souza’ya geri dönen Jingjing, bu ziyaretlerini her yıl tekrarlıyor.

De Souza, Jingjing ile olan sıra dışı hikayesini şu sözlerle açıklıyor: “Benimle 11 ay kaldıktan sonra ona çok alıştım. Sonra beni dört kez ziyarete geldi. Jingjing’i kendi çocuğum gibi seviyorum, O’nun da beni sevdiğine inanıyorum. Kendisine kimsenin dokunmasına izin vermiyor ve gagalıyor. Benim ise kucağıma yatıyor, O’nu yıkamama ve sardalya ile beslememe izin veriyor. Her yıl 9 bin kilometre yüzerek beni görmeye geliyor.”

Jingjing, Souza’yı bir penguen olarak görüyor’

Globo TV için de Souza ile röportaj yapan biyolog Joao Paulo Krajewski, daha önce hiç böyle bir şey görmediğini söylüyor ve ekliyor: “Bence Jingjing de Souza’yı ailesinin bir parçası ve muhtemelen bir penguen olarak görüyor. Jingjing Souza’yı gördüğünde, tıpkı bir köpek gibi kuyruğunu sallıyor ve değişik bir ses çıkarıyor.”

Güney Amerika’nın güneyinde yer alan Patagonya’da yaşamını sürdüren Jingjing bir macellan pengueni. Onun türüne, kendilerini 1520’de keşfeden efsane kaşif Macellan’ın adı verildi. Onun türü, nesillerinin devamını sağlamak için her yıl binlerce mil yol kat edip daha sıcak iklimlere göç ediyor.

Penguenler ortalama 25 yıl yaşıyor ve eşlerine olan sadakatleri ile biliyor. Penguenler ölene kadar aynı eşle kalıyor ve tek eşli yaşıyor.