Yeni Sayfa Tasarımı İle Facebook’a Benzeyen Twitter, Android Uygulaması Cover’ı Satın Aldı

Twitter kullanıcıları Facebook’a benzeyen yeni sayfa tasarımı ile karşılaşınca şaşırdılar Yeni tasarımdan öncelikle kısıtlı sayıda Twitter kullanıcısı yararlanabilecek. Birkaç hafta sonra ise tüm kullanıcılar yeni tasarıma geçebilecek. Bazı kullanıcıların profilinde...

Yeni Sayfa Tasarımı İle Facebook’a Benzeyen Twitter, Android Uygulaması Cover’ı Satın Aldı (9 Nisan 2014)

Twitter kullanıcıları Facebook’a benzeyen yeni sayfa tasarımı ile karşılaşınca şaşırdılar

Yeni tasarımdan öncelikle kısıtlı sayıda Twitter kullanıcısı yararlanabilecek. Birkaç hafta sonra ise tüm kullanıcılar yeni tasarıma geçebilecek.

Bazı kullanıcıların profilinde görüntülenebilen yeni tasarıma “Twitter Facebook’a benziyor” eleştirileri getiriliyor.

Bunda haksız da değiller. Çünkü özellikle kapak fotoğrafı ve timeline gerçekten de Facebook’un tasarımına çok benziyor.

İlk denemeleri şubat ayında başlayan yeni tasarım, beraberinde pek çok yeniliği getiriyor.

Yeni tasarımda, sayfanın en üstünde “kapak fotoğrafı” kullanılabiliyor. Profil fotoğrafı ise sol tarafta, küçük bir şekilde kalıyor.

Ayrıca yeni tasarımda geçen profillerde, ilgi gören tweet’lerin daha büyük gözükeceği ve fotoğrafların daha belirgin hale getirileceği görülüyor.

Diğer değişiklik ve yenilikler

Twitter’ın bir diğer önemli adımı ise retweet özelliğinin değişikliğiyle ilgili… Kullanıcılar yakın gelecekte retweet butonunu görmeyecek, bunun yerine ‘Share with followers’ yani ‘takipçilerle paylaş’ butonu görecek. Pratikte her iki buton da aynı işlevi görecek.

Twitter’ın kuruluşundan bu yana kullanılan ‘@’ ve ‘#’ sembolleri de yakın gelecekte tarihe karışacak. Bundan böyle kullanıcılar bu sembolleri kullanmadan da birbirleriyle iletişimde kalabilecek.

TWİTTER, ANDROİD UYGULAMASI COVER’I SATIN ALDI

Android kullanıcılarını kendine çekmek için çalışıyor. Pazartesi günü Twitter Android kilit ekranı uygulaması Cover’ı satın aldığını açıkladı. Uygulama nerede olduğuna bağlı olarak kilit ekranında otomatik olarak ilgili uygulamaları getiriyor.

Bu Twitter’ın ilk Android odaklı satın alımı. Şirket şu ana kadar iOS’a yönelik bir şirketi satın almış değil. Bu da Twitter’ın Android’de sunacağı deneyimin diğer mobil platformlarından farklılık göstereceğini gösteriyor.

Cover’ın blog sayfası üzerinden duyurulan açıklama da fazla detay yok. Twitter’dan bir sözcü ise anlaşmanın şartlarını açıklamayı kabul etmedi.

Cover’ın blog üzerinden yapılan açıklamasında, “Cover gibi Twitter da Android’in inanılmaz potansiyeline inanıyor. Akıllı telefonların daha da akıllılaşacağı daha kullanışlı ve daha içeriksel olacağı yönündeki vizyonumuzu paylaşıyor. Birlikte bunu gerçekleştireceğiz” denildi.