Yeni Nesil İnternet ve Sosyal Medya Bağlantılı Etkileşimli Televizyon Yayınları

İnternet ve akıllı cihazların yaygınlaşması, TV izleme alışkanlığını da değiştirdi. Araştırma kuruluşu Monitera’ya göre, Türkiye’de 9.6 milyon kullanıcısı olan Twitter’da günde yazılan 8 milyon Türkçe ‘twit’in 2.5 milyonu TV karşısında yazılıyor. Çünkü ne...

Yeni Nesil İnternet ve Sosyal Medya Bağlantılı Etkileşimli Televizyon Yayınları (15 Nisan 2013)

İnternet ve akıllı cihazların yaygınlaşması, TV izleme alışkanlığını da değiştirdi.

Araştırma kuruluşu Monitera’ya göre, Türkiye’de 9.6 milyon kullanıcısı olan Twitter’da günde yazılan 8 milyon Türkçe ‘twit’in 2.5 milyonu TV karşısında yazılıyor. Çünkü ne TV’deki programı ne de internette neler olduğunu kaçırmak istemeyen yeni nesil TV’sini istediği saatte, istediği cihazda, bir yandan ‘twit’ atıp diğer yandan Facebook’ta yorum yazarak izliyor.

 D-Smart Blu

Uydu platform hizmeti sunan D-Smart’ın interaktif TV’si olan Blu, şu anda deneme (beta) yayınları yapıyor. Mayıs ayında kullanıcılara tamamen açılacak olan online TV ve içerik izleme platformu Blu’da, 31 canlı TV kanalı, canlı UEFA ve Şampiyonlar Ligi maçları, D-Smart abonelerine ek ücret ödemeden bilgisayar ve tabletten erişim olanağı, film ve dizi arşivi ile kaçırdığınız programların tekrarı gibi özellikler var. Şu anda iPad ve iPhone’lar için Apple Store’da iOS uygulaması olan Blu’nun yakın zamanda Android versiyonu da çıkacak. D-Smart abonesi olmayanlara da açılması beklenen platformda izlenen içerikler, internet kotanızı da etkiliyor.

 Tivibu

İnternet servis  sağlayıcısı TTNET’in 2010 yılında ilk adımı attığı interaktif TV platformu Tivibu ile televizyon izleme alışkanlığı TV’nin yanı sıra bilgisayar, akıllı telefon ve tablete de taşındı. Android ve iOS işletim sistemiyle çalışan tablet ve akıllı telefonlar için uygulaması olan platformda toplam 130’a yakın TV kanalı bulunuyor. İzleyicisine “Seç İzle”, “Tekrar İzle”, “Durdur İzle” ve “Geri Al İzle” gibi fonksiyonları sunan Tivibu’yu kullanabilmek için aylık ücret TTNET aboneleri için 3.90 TL, TTNET abonesi olmayanlar içinse 6.90 TL. Tivibu Cep’te seyredilen içerikler, internet üzerinden sunulduğu için kullanıcının internet kotasından düşüyor.

Turkcell TV

Turkcell’in geçen yılın nisan ayında kullanıma açtığı servis, Turkcell ve Turkcell Superonline abonelerine açık. Aylık 1.90 TL, 5.90 TL ve 9.90 TL’lik paketler şeklinde sunulan Turkcell TV’de, 54 TV kanalının yanında “Tekrar Seyret” ve “Kirala Seyret” gibi özellikler de mevcut. Android veya iOS ile çalışan cihazlar için özel uygulaması da bulunan platformda, 2 TL ve 4 TL karşılığında film kiralanabiliyor. Fırsatlar kategorisindeki filmler ise 0.99 TL olarak ücretlendiriliyor. Turkcell ve Superonline Fiber abonelerinin seyrettikleri içerik, internet kotalarından düşmüyor.

 Digiturk IQ

Digiturk’ün 2012 yılının mart ayında kullanıma açtığı internet TV platformu Digiturk IQ, geçen ay tablet dünyasıyla da tanıştı. “Digiturk Dilediğin Yerde” adıyla Android ve iOS uygulama mağazalarında yerini alan uygulama için Digiturk abonesi olmak gerekiyor. 31 canlı TV kanalı, “Seç İzle”, “Tekrar İzle” ve “Kirala İzle” fonksiyonları sunan platform Digiturk abonelerine ücretsiz olarak sunuluyor. Digiturk IQ’da izlenen içerikler internet kotanızı etkiliyor.

Tvyo

Doğuş Grubu’nun online video izleme platformu olarak hizmet veren Tvyo’da, Doğuş Grubu’na ait 7 canlı TV kanalının yanı sıra, İşler Güçler, Behzat Ç., Leyla ile Mecnun gibi en çok izlenen dizilerin tüm bölümleri (bazıları +18 alternatifli versiyonuyla) bulunuyor. Android ve iOS işletim sistemi ile çalışan tablet ve akıllı telefonlar için uygulaması bulunan Tvyo’da izlenen içerik kullanıcının internet kotasını etkiliyor.

HT Teknoloji /Necdet Çalışkan