Yeni Dijital Pazarlama Trendleri

Kamil Eryazar En etkili pazarlama stratejileri, içeriğin ön plana çıktığı, mobil ve video ağırlıklı, çok kanallı, kişiselleştirilmiş yaratıcı kampanyalar olacaktır. Pazarlama iletişimi açısından yine önemli teknolojik gelişmelerin yaşandığ...

Yeni Dijital Pazarlama Trendleri (1 Haziran 2016)

Kamil Eryazar

En etkili pazarlama stratejileri, içeriğin ön plana çıktığı, mobil ve video ağırlıklı, çok kanallı, kişiselleştirilmiş yaratıcı kampanyalar olacaktır.

Pazarlama iletişimi açısından yine önemli teknolojik gelişmelerin yaşandığı ve yeni sosyal medya trendlerinin ortaya çıktığı bir yılın yarısına geldik.

Bu yazı dizisinde, son yıllarda ve özellikle de yılın ilk yarısında sektöre damgasını vuran yeni trendlere göre, pazarlama stratejileri hazırlanırken unutulmaması gereken önemli bazı konu başlıklarına değineceğim.

Dünyada 3,3 milyar, Türkiye'de de 47 milyon kişi internet kullanıyor. Başka bir deyişle, dünyada ve Türkiye'de insanların yarısından fazlası internet kullanıcısı. Bu rakam, önümüzdeki yıllarda daha da artacak.

Facebook’un dünyadaki kullanıcı sayısı 1 milyar 650 milyona ulaştı. Global markaların yüzde 99’u sosyal medyada yer alıyor. Küçük işletme ve KOBİ’lerin ise yüzde 80’i markalaşma ve pazarlama çabaları için sosyal medyayı kullanıyor. ‘Haber kaynağı’ olarak sosyal medya ilk kez geleneksel ana akım medyayı geçti. Halkın yüzde 62’si haberleri sosyal medyadan alıyor.

Facebook ve Twitter‘ın ortak yayınladığı verilere göre, mobilde ortalama içerik tüketim hızı 1,7 saniyeye düşmüş. Masaüstü içinse bu süre 2,5 saniye.

Geçen yıl bazı sektörlerde, genel pazarlama bütçesi içerisinde dijital pazarlamaya ayrılan payın büyük bir sıçrama yaparak yüzde 84’e ulaştığı söyleniyor. Bunun en az yüzde 25’inin de içerik pazarlamasına ayrıldığı belirtiliyor.

Sosyal medya trafiği, marka bilinirliği ve müşteri katılımı için büyük bir olanak sağlıyor. Ancak bu küresel medyanın yönetimi de bir o kadar zor.

Mobil araçlar ve uygulamaların kullanımının artmasıyla hızla değişen bir dinamiğe sahip olan dijital pazarlama oldukça geniş bir alana yayıldı. Pazarlama – satıştan, satış sonrası müşteri hizmetleri ve sosyal CRM’e hatta PR’a kadar tüm iletişim faaliyetleri çevrimiçi yürütülüyor.

Sosyal ağlara yeni katılan platformlar, mevcut platformlara eklenen yeni özellikler, yeni geliştirilen mobil uygulamalar…

İnternet ve sosyal medyanın yaygın kullanılmaya başlandığı son yıllarda olduğu gibi bu yıl da markanızın başarısı, dijital pazarlama trendlerini doğru yerlerde, doğru zamanlarda ve doğru kişilere yönelik kullanarak, benzersiz tüketici deneyimleri yaratmanıza bağlı olacaktır.

İnternet ve sosyal medya, her geçen gün gelişen dinamikleri ile yeni deneyim ve paylaşım ekonomileri oluştururken, satın alma alışkanlıkları ile birlikte pazarlama iletişimini de değiştirmeyi sürdürüyor. Bu nedenle işletmeler dijital yeteneklerini gözden geçirmeye başladılar.

Yeni küresel dijital pazarlama yöntemleri ile yerel pazarlara ve seçilmiş gruplara yönelmek için; araştırma verileri, sezgi ve yaratıcılık ile geliştirilen pazarlama sanatını, dijital teknoloji ve sayısal bilim ile optimize etmek gerekiyor.

‘Beni al’ diye bağıran markaya değil de, hedef kitlesine içten yaklaşan, ‘duygusal bağ’ kuran, yararlı bilgi sağlayan, yaşamı kolaylaştıran çözümler sunan ya da önerilen markaya ilgi duymaya doğru bir yöneliş var.

Günün en az 4 saatinde internette çevrimiçi olan kullanıcılar banner, popup reklamlarından bıktılar. ‘Tıklamadıkları’ gibi gördüklerinde nefret ediyorlar! Hatta yeni internet trendinin “reklam engelleme” olacağı söyleniyor.  Bilinen ezberler bozuldu, ‘reklam gibi olmayan’ doğal ve yararlı ‘editoryal’ içerikli tanıtım dönemi başladı.

Artık ‘yerel’ özellikli ve popüler kitle kültürü ile uyumlu bir içerik pazarlaması planlayıp yönetmek gerekiyor.

Özgün içerik üretimi → Ağ üzerinden dağıtımı için kanal yapılandırması → Veri toplama ve analizi → Veriye dayalı pazarlama yönetimi

Yeni medyada herhangi bir ürün ya da hizmet pazarlamak isteyen markaların en temelde içerik üretimini, üretilen içeriğin ağ üzerinden dağıtımını, bu dağıtımın veri ile analizi ve son olarak da tüm bu sürecin veriye dayalı yönetimini içeren bir döngüsel pazarlama planlaması yapması gerekiyor.

En etkili pazarlama stratejileri, içeriğin ön plana çıktığı, mobil ve video ağırlıklı, çok kanallı, kişiselleştirilmiş veri odaklı yaratıcı kampanyalar olacaktır.

Makalenin bundan sonraki bölümlerinde, yeni dijital pazarlama trendlerine göre sosyal medya yönetimini ayrıntılı olarak anlatacağım.

DEVAM EDECEK…