Bağımsız internet medyası bir eksildi: ZETE yayını durdurdu

2011 yılında Türkiye'nin ilk tablet gazetesi olarak yayın hayatına başlayan zete.com bugün yayınını durdurduğunu açıkladı. Bu kez kapanma haberi geleneksel basılı medyadan değil sürpriz bir şekilde dijital medyadan geldi. Radikal'den sonra Zete de yayın ...

Bağımsız internet medyası bir eksildi: ZETE yayını durdurdu (1 Haziran 2016)

2011 yılında Türkiye'nin ilk tablet gazetesi olarak yayın hayatına başlayan zete.com bugün yayınını durdurduğunu açıkladı.

Bu kez kapanma haberi geleneksel basılı medyadan değil sürpriz bir şekilde dijital medyadan geldi. Radikal'den sonra Zete de yayın yaşamını sonlandırdı.

Zete, kapanma kararını Twitter’dan duyurdu. Zete’nin kararı okurları ve gazeteciler tarafından üzüntüyle karşılandı.

Zete’nin kurucusu ve genel yayın yönetmeni olan Nurcan Akad ise “5,5 yıl önce Türkiye'nin ilk tablet gazetesi olarak yayına başlamıştık. Şimdi veda zamanı zor ama güzel bir yoldu…” diye yazdı.

Okurlarına destekleri için teşekkürlerini ileten Zete’nin kurumsal hesaplarından kapanmanın nedenine ilişkin ayrıntılı bir açıklama henüz yapılmazken; Nurcan Akad Facebook hesabından yaptığı açıklamada Zete’yle ilgili gurur duyacağı çok fazla şey olduğunu; bu süreçte yolu Zete’den geçen ve birbirinden kopmayan, birbirini yürekten seven genç gazetecilerden oluşan bir ailenin oluştuğunu söyledi.

Tabletteki yayınını Gezi direnişi sürecinde web ortamına taşıdıklarını belirten Akad; “botlara, hilelere, takipçi satın alma gibi yollara tevessül etmeden, yavaş yavaş ama çok sağlıklı büyüdüklerini” söyledi. “Gel gel başlıklarına, tuzak galerilere başvurmadan okurlara sadece haber ve dergi ekleriyle zengin bir içerik sunmaya çalıştıklarını” belirten Akad, “düz ve net başlıklarla da habercilik yapılabileceğini” gösterdiklerini söyledi.

2011’de tablet için tasarlanmış formatıyla yayına başlayan Zete, 2013’te web versiyonunu da yenileyerek okuyucuya ulaşıyordu. Zete.com üzerinden sadece haber değil, Latte, Zetemag, Sağlık, Çevre, Üniverzete ve Haftasonu tablet dergilerini de çıkarıyordu.