Pazarlama

Influencer Marketing (Etkileyen Pazarlama)

Son yıllarda sosyal medya içerik pazarlamasının gözdesi haline gelen Influencer Marketing nedir? Nasıl yapılır? Etkisi neden azalmaya başladı? Sağlanacak yararın arttırılması için nelere dikkat edilmelidir? ...

Happy girl at home talking about makeup in front of camera. People and technology, young woman at work as vlogger. Web influencer recording message for internet social networks (7 Ağustos 2019)

KAMİL ERYAZAR

Son yıllarda sosyal medya içerik pazarlamasının gözdesi haline gelen Influencer Marketing nedir? Nasıl yapılır? Etkisi neden azalmaya başladı? Sağlanacak yararın arttırılması için nelere dikkat edilmelidir?

Influencer Marketing ya da Türkçe anlamıyla etkileyen pazarlama, daha geniş anlamıyla da içerik pazarlaması, olumlu kullanıcı deneyiminin potansiyel tüketicilere samimi bir dille aktarıldığı doğrudan pazarlama yöntemidir.

Etkileyen pazarlama, ilgili alanda uzmanlık bilgisi ve sosyal etkiye sahip etkileyicilerden, insanlar ve kuruluşlardan gelen onayları içeren bir sosyal medya pazarlaması türüdür. Çin’de, etkileyiciler kilit fikir liderleri olarak bilinir ya da bizdeki söylemiyle ‘kanaat önderleri’.

Influencer Marketing, Instagram, Youtube, Facebook, Twitter, Periscope gibi sosyal medya platformlarında yüksek takipçi sayılarına sahip kişilerin içerik yoluyla bir ürün ya da marka hakkında deneyimlerini takipçilerine aktarmasıdır. Dolayısıyla bir markanın ya da ürünün internet üzerinden ağızdan ağza yayılarak bilinirliğinin arttırıldığı bir pazarlama stratejisidir. Başka bir deyişle ise, sosyal medyada fenomen olmuş kişilerin markaların ürünlerini tanıtmasıdır.

Influencer Marketing, bir bütün olarak hedef pazardan daha çok etkili insanlara odaklanan bir pazarlama türüdür. Potansiyel alıcıları etkileyen bireyleri tanımlar ve bu etkileyicilerin etrafındaki pazarlama faaliyetlerini yönlendirir.

Tüketicilerin, arkadaşlarından ve aileden gelen ‘ağızdan ağıza’ (WOM) tanıtımlara, doğrudan markalardan gelen içerikten daha fazla güvenmesi, influencer marketing’i pazardaki en sıcak, en etkili etkileyici pazarlama stratejisi haline getirdi.

Pazarlamacılar müşterilere, zaten takip ettikleri influencer’lar aracılığıyla ulaşmanın daha kolay olduğunu fark ettiler.

2010 sonrası sosyal medyada influencer kampanyaları yükselişe geçerken, 2012-2016 yılları arasında coşkulu influencer kampanyalarıyla pik yapan ROI (yatırımın getirisi) oranları, influencerlar’ı markaların gözdesi haline getirdi. Marka ile influencer ortaklıklarının yarattığı büyük pazar, ana gelirini uzmanlıklarından elde eden influencer’lar yerine başlıca gelir kaynağı, hatta mesleği influencer’lık olan kişilerin doğmasına yol açtı.

Ana akım medyanın gücünün azaldığı bugünlerde, Instagram ve Youtube’da yakaladıkları geniş takipçi kitlesi ile yeni dönemin ünlü isimleri, sosyal medya paylaşımları ile trendleri belirliyorlar.

Influencer marketing’in bu denli dikkat çekmesinin temel nedeni ise kullanıcıların gerçek deneyimlerini ön plana çıkarıyor olmasıdır.  Etki alanının büyük, maliyetin küçük olması nedeniyle markalar tarafından sıkça tercih ediyorlar.

Diğer bir yandan ise, etkileyici pazarlama, sosyal ya da içerik pazarlamasının yerini almayacak, çünkü onlar olmadan var olamaz.

Etkileyen Pazarlama Nedir?

Etkileyen Pazarlama, eski ve yeni pazarlama araçlarının bir karmasıdır. Ünlülerin onayı ile düşüncesini alır ve onu günümüzün içerik odaklı bir pazarlama kampanyasına yerleştirir. Temel fark, kampanyanın sonuçlarının markalar ve etkileyiciler arasındaki işbirlikleri olmasıdır.

Etkileyiciler, ünlülerin aksine, her yerde olabilir. Herhangi biri de olabilirler. Onları etkili kılan şey, web ve sosyal medyadaki çok sayıdaki takipçileridir. Etkileyici, Instagram’da popüler bir moda fotoğrafçısı ya da tweet atan ve iyi okunan bir siber güvenlik blogcusu ya da LinkedIn’de saygın bir pazarlama yöneticisi olabilir. Herhangi bir sektörde, etkili insanlar var. İşte sadece onları bulmak zorundasınız. Yüz binlerce (milyonlarca olmasın) takipçisi tarafından kolayca tanınırlar ve işte bu peşinde olduğunuz hedef kitledir.

Etkileyen Pazarlama Ne Değildir?

Öncelikle, etkileyen pazarlamanın, yalnızca izleyici kitlesi olan birilerini bulmak ve onlara para ya da ‘maruz kalma/bırakma’ teklifini sunmaktan ibaret olmadığını belirtmek gerekir. Etkileyiciler, kendi markalarını oluşturmak ve izleyicilerini geliştirmek için zaman harcayan insanlardır. Doğal olarak itibarlarını ve onlara güvenen insanları koruyacaklardır. Sabırlı ve aynı zamanda organik bir takipçi kitlesi olan, sosyal medyada başarılı olmaya odaklanan insanlardır. Bu gibi insanların sadece hızlı bir satınalma ve ödeme ile ilgilenmediklerini de belirtmekte yarar var!

Etkileyici Pazarlama da hızlı satınalma ve ödemelerle ilgili değildir. Kampanyanızın doğrudan mallarınızı satmadığı, sosyal medya ve içerik pazarlaması ile aynı tür yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım olduğu bilinci ile hareket etmelisiniz. Sektörünüzdeki otoritenizi, güvenilirliğinizi ve düşünce liderliğinizi göstermelisiniz. Bu, sunduğunuz herhangi bir şeyle eşanlamlı hale gelmekle ilgili, tıpkı insanlar fotokopi çekmek yerine bir belge Xerox’a gideceklerini söylemeleri gibidir.

Influencer Marketing, Sosyal Medya Pazarlaması ile sadık ve ilgilenilecek türden, yavaş bir takipçi edinme oyunudur. Etkileyicileriyle güçlerini birleştirmenin, takipçilerinin kalplerine ve zihinlerine kolay bir yol olacağını düşünmek cazip geliyor ama o kadar basit değildir. Çünkü etkileyicilerle bir araya gelmek için onların güvenini ve saygısını kazanmalısınız. Ama nasıl?

Geleneksel sosyal medya pazarlamasıyla, bir marka kimliğini kurar ve seçilen platformda, zaman geçtikçe ve kullanıcı tabanları büyüdükçe, marka şampiyonlarının kim olduğunu görülebilir.  İçeriği beğenen, paylaşan ya da markanın kendisinden söz eden müşteriler kimlerdir? Bu gibi kullanıcılar, kişisel dikkat ve tüm marka şampiyonlarının yüksek bölümlerine sahip grubunun bir parçası olarak, genellikle daha da büyütülürler. Bu gruba pazarlanma çabaları, mesajı yaymalarını sağlama yollarını da içerecektir.

Sayı Değil Nitelik Önemli

Bir fenomenin çok fazla takipçi sayısına sahip olması, etkileyici pazarlama açısından avantaj değil tam tersine dezavantaj oluşturuyor. Üye sayısının çok olması, ilk anda takipçilerden daha fazla katılım ve daha fazla erişim anlamına geleceğini çağrıştırır, değil mi? Aslında hiç de öyle olmuyor!  Bir sosyal medya influencer’ı çok sayıda takipçiye (<1 milyon) ulaştığında, izleyici katılımının sert bir şekilde azaldığı kanıtlanmıştır.

Bir kişiyi sosyal medya influencer’ı olarak niteleyen, kitlesel takipçi sayısı değil, bir izleyiciden yanıt ya da eylem alma yeteneği ve etkileşim gücüdür.

Bu, pazarlamacıların ve markaların, erişimlerini genişletmeye ve işlerini çevrimiçi olarak büyütmeye çalışırken, bir sosyal etkileyicide aradıkları en önemli kalitedir.

Mikro Influencerlar Sandığınızdan Daha Güçlü

Digiday’a göre, ajans ortaklarının % 55’inden fazlası mikro etkileyicileri mevcut Instagram pazarlama kampanyalarına dahil etti. Ayrıca, mikro etkileyicilerin, her 100.000’den fazla takipçisi olanlara kıyasla, Instagram gönderiminde ortalama 2-5 kat daha fazla organik katılım sağladığını söylediler.

Sosyal medya kullanıcıları, mikro ifluencerlar’ı daha gerçekçi bulma ve samimi hissetme eğilimindedir. Takip ettikleri ile daha çok bağlantı kurabilir ve kendi içlerinde güven kazanıp büyürler. Özgünlük, takipçilerin meşgul olmasını sağlayan, onları meşgul etmeye devam edecek olan şeydir.

Instagram Influencer Marketing

Instagram’da influencer’lar, tatil, moda, pazarlama, sağlık, yiyecek ya da yaşam tarzı gibi konular fark etmeksizin kendi alanlarında ve niş takipçi kitlelerinde uzman konuma geldiler.

Influencer’lar için Instagram şu an da en çok talep gören platform. Yüzde 87,1 oranında en çok tercih edilen bu platformu ikinci sırada YouTube takip ediyor.

INFLUENCER PAZARLAMA İSTATİSTİKLERİ

● Tüketicilerin % 70’i bir ürünü satın almada akranlarının tavsiyesinden etkileniyor.

● Erkekler, blog incelemelerinden kadınlardan 2 kat daha fazla etkileniyor.

● Tüketicilerin % 60’ı alışveriş yaparken bir blog yazısı ya da sosyal medya postunu dikkate alıyor.

● İşletmeler, influencer pazarlamaya harcadıkları paranın 6,5 katını kazanıyorlar.

● Başarılı YouTuberlar, videolarından binlerce lira kazanıyorlar.

● Mikro etkileyicilerin % 59’u, Instagram’ın hedef kitlelerini çekmek için en etkili sosyal medya platformu olduğuna inanıyor.

● Mikro etkileyicilerin % 53’ü paylaştıkları bir postu tanıtmak için hiç ödeme yapmıyor.

● Mikro etkileyicilerin % 84’ü, markalı Instagram gönderisi başına 250 Dolar’dan daha az ücret alıyor.

● Influencerlar’ın yorumunu güvenilir bulanların oranı sadece %2 iken, güvenilir bulmayanların oranı %74.

● Severek takip ettiği bir influencer’ın tavsiye ettiği ürünü deneyeceğini söyleyenlerin oranı %15’te kalırken, %59 denemeyeceğini belirtiyor.

● Influencer’ların tanıttığı bir üründen soğuyacağını söyleyenlerin oranı %29 gibi düşük sayılabilecek bir oranda kalırken, soğumayacağını söyleyenler ise %36’ya ulaşıyor.

● Aynı anda birçok influencer’ın reklamını yaptığı üründen soğuyacağını söyleyenler ise %73 gibi yüksek bir orandayken, sadece %13 soğumayacağını ifade ediyor.

● Kadınların yüzde 42’si marka tercihinde, izlediği fenomenlerden etkilendiğini söylerken, erkeklerde bu oran yüzde 20’nin altına düşüyor.

Influencerların etkisi azalmaya başladı!

Son zamanlarda Instagram influencer’larının etkisi tüm zamanların en düşük düzeylerine yakınlaştı.

Facebook‘a ait uygulamanın Mobil Marketing ile paylaştığı bir araştırmaya göre, sponsorlu yayın ve paylaşımlar çoğaldığından, Instagram etkileyicilerine katılım oranlarının tüm zamanların en düşük düzeyine yakınlaştığını görüldü. Sponsor olunan postların katılım oranı, 2019 yılının ilk çeyreğinde, üç yıl önceki % 4’ten % 2,4’e düşerken, sponsor olmayan postlar için karşılaştırılabilir dönemler için de % 4,5’ten % 1,9’a geriledi.

En az 10.000 takipçisi olan Instagram etkileyicileri için katılım oranı dünya çapında % 3.6 civarında sabit. 5.000 ila 10.000 takipçiye sahip olan influencer’lar, % 6.3’lük bir katılım oranına sahiptir ve etkileyenler başına en yüksek oran olan % 8.8 ile 5.000 ila 5.000 arasında olanlara sahiptir.

Dijital pazarlamanın her bir kategori kategorisinde etkileyici oranı geçen yıl düşmeye başladı. Genelde en yüksek katılım oranlarına sahip olan gezi etmenleri, bu yıl 2018’de % 8’den ortalama % 4.5’e düşmüştür. Güzellik, moda, gıda, yaşam tarzı ve spor ve spordaki etkenler için de etkileyicilere katılımda düşüşler gözlemlemiştir. Firma, takipçilerin sayısına kıyasla “Beğeni oranı” nı ya da her Instagram gönderisindeki ortalama beğenilerin sayısını ölçmektedir.

InfluencerDB tarafından ölçüldüğü gibi, Instagram etkileyicileri için azalan katılım oranları, mobil pazarlamacıların bir sosyal etkileyici kampanyasına başlarken göz önünde bulundurmaları gereken çeşitli eğilimleri göstermektedir. İyi bir haber; sponsorlu yayınların, sponsor olmayan yayınlardan daha yüksek katılım sağlama eğiliminde olmaları, büyük olasılıkla etkileyicilerin sponsor olduklarında yüksek kaliteli yazılar oluşturma konusunda daha fazla çaba harcaması ve Instagram’ın algoritmalarının, sponsorlu yayınlara daha fazla öncelik vermesi nedeniyledir.

Kötü haber ise; Instagram içeriklerinin sponsorlu yayınlarla darmadağın olması nedeniyle etkileyici içeriğe yönelik katılım oranlarının düşmesidir. 10.000’den fazla takipçisi olan etkileyiciler daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmalarına yardımcı olabilirken; pazarlamacılar, çok özel izleyiciler arasında daha az erişime sahip olan birden fazla “nano etkileyici” ile çalışarak daha iyi etkileşime girebiliyorlar. InfluencerDB tarafından yapılan ayrı bir araştırmaya göre de, bir kampanyada kullanılan ortalama etkileyici sayısı, pazarlamacıların daha geniş bir Instagram kullanıcıları grubu arasında ölçek oluşturmak için nano-etkileyicilerle birlikte çalıştıklarını belirten 726’dır. Bununla birlikte, çok sayıda sponsorlu görev, genel katılım etkililiğini azaltıyor olabilir.

Gezi endüstrisi, özellikle seyahat etmenleri için yüksek katılım oranlarına karşın, diğer alanlara göre daha etkili bir şekilde pazarlamacı görünmektedir. Seyahat etkileyicileri, Instagram (% 25), yiyecek (% 12) ve güzellik (% 7) gibi diğer kategorilerin arkasında Instagram’ın toplam sponsorlarının % 5’ini oluşturmaktadır.

Instagram’da paylaşımların beğeni sayıları görülmeyecek

Instagram’ın son aldığı kararla, paylaşımların altında beğeni sayısının görünmeyecek olması ve bunu da bazı ülkelerde test etmeye başlaması da Influencer Marketing’i olumsuz etkileyecektir.

Bu değişiklik, tanıtım amaçlı ürün/hizmet yerleştirilmiş içeriklerin azalmasına yol açarken, diğer yandan ise özgün içerik kalitesinin artmasını sağlayacaktır.