Yahoo Satılıyor

Bu yıl yüzde 33 değer kaybeden internet devi Yahoo, ekonomik darboğazdan çıkmak için bünyesinde bulunan internet hizmetlerini satmaya hazırlanıyor. Disney, Verizon, InterActive (IAC), TPG Capital, Comcast All Potential Suitors gibi şirketler de satın alma konusunda ta...

Yahoo Satılıyor (7 Aralık 2015)

Bu yıl yüzde 33 değer kaybeden internet devi Yahoo, ekonomik darboğazdan çıkmak için bünyesinde bulunan internet hizmetlerini satmaya hazırlanıyor. Disney, Verizon, InterActive (IAC), TPG Capital, Comcast All Potential Suitors gibi şirketler de satın alma konusunda talipliler arasında yer alıyor.

Şirkete yakın kaynaklara dayandırılan haberlere göre, Google'ın en büyük rakibi Yahoo, ekonomik sıkıntılarına çözüm bulmak için bir dizi toplantı gerçekleştiriyor.

Forbes dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre, yönetim kurulu iki ana yol haritası üzerinde görüşecek ve ya Yahoo'nun Çin merkezli online alışveriş platformu Alibaba'daki hisseleri için alıcı aranacak ya da şirket, internet alanında hizmet veren hizmetlerini satışa çıkaracak.

Konuya yakın kaynakların ABD'li Wall Street Journal'a aktardığı bilgilere göre ise, bir satın alma anlaşması için Yahoo ’yla masa başına oturmaktan memnuniyet duyacak şirketler arasında Verizon Communications ve InterActive (IAC) şirketleri var. Özel sermaye şirketi TPG Capital ise, daha çok Yahoo ’nun medya varlıklarını satın almakla ilgileniyor.

Tüm kaynakların ortak kanısı ise yaklaşık 4 yıldır Yahoo'nun CEO'su olan Marissa Mayer’n şirkette son günlerini yaşamakta olduğu yönünde. Ancak bunun yatırımcılar için iyi bir haber olabileceği de belirtiliyor.

Alibaba Hisselerinin Değeri 30 Milyar Dolar

Alibaba'da 384 milyon adet hissesi bulunan Yahoo'nun bu hisseleri satması halinde 30 milyar dolarlık bir gelir elde etmesi bekleniyor.

Yaklaşık 4 yıldır şirketin başında bulunan Marissa Mayer yönetimindeki Yahoo'nun gelirleri 2015'te yüzde 8 düşmüş, şirket aynı dönemde yüzde 33 değer kaybetmişti.

Yaklaşık 4 yıldır Yahoo'nun CEO'su olan Marissa Mayer umulanın aksine bu dönemde şirketin gelirlerini artıramadı.

Yahoo hangi yolu seçecek?

Alibaba’daki hisselerin elden çıkarılması konusu bir süredir gündemde olsa da, vergi endişeleri nedeniyle bu konuda bir kararın verilmesi gecikmişti. Oluşacak sermaye kazancı vergisi cezalarını önlemeye yönelik böyle bir hareketin çok riskli olduğu düşünülüyor.

Yahoo, internet birimini sattığı takdirde şirketten geriye Alibaba hisseleri dışında pek bir şey kalmıyor. Alibaba hisselerinin satılması yolu seçildiği takdirde de şirketin zayıf kalmasının önüne geçilemiyor. Yönetim kurulunun gidişatının değişeceği yönündeki umudunu kaybettiği iddia edilirken, şirketten konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

Google Ve Facebook'un Arkasında Kaldı

Online reklamcılık alanında beklentiyi karşılayamayan şirket CEO değişikliiğine giderek Marissa Mayer'ı göreve getirmiş, ancak bu değişikliğe rağmen Yahoo, mobil reklam piyasasında sosyal medya devi Facebook ve internet devi Google'ın gerisinde kalarak gelirlerini artıramamıştı.

Cuma günü son bulması beklenen görüşmeler ile ilgili henüz Yahoo'dan resmi bir açıklama gelmediği bildiriliyor.