Wall Street Journal Türkiye Kapanıyor

ABD’nin dünyaca ünlü ekonomi gazetesi Wall Street Journal’ın Türkçe internet haber portalı Wall Street Journal Türkiye (WSJ Türkiye) iki yılını doldurmadan kapatılıyor. Rupert Murdoch‘ın kurucusu ve CEO’su olduğu News Corporation&...

Wall Street Journal Türkiye Kapanıyor (13 Kasım 2014)

ABD’nin dünyaca ünlü ekonomi gazetesi Wall Street Journal’ın Türkçe internet haber portalı Wall Street Journal Türkiye (WSJ Türkiye) iki yılını doldurmadan kapatılıyor.

Rupert Murdoch‘ın kurucusu ve CEO’su olduğu News Corporation‘ın bir birimi olan Dow Jones & Company‘ye bağlı olarak çalışan Wall Street Journal, Türkiye ve Almanya yayınlarını sonlandırma kararı aldığını duyurdu. Duyuruda ABD’de faaliyet gösteren bir radyo istasyonunun, iş ortağı gazetelerle birlikte dağıtılan bir Pazar ekinin ve The Denver Post gazetesinin de kapatıldığı ifade ediliyor.

Wall Street Journal’ın Türkçe internet sitesi yayına 2 Nisan 2013 Salı günü başlamıştı. Çatı şirket Dow Jones’un kararı ile birlikte yayın organı, ikinci yılını dolduramadan hayatını sonlandırmış oldu. Wall Street Journal’da yer verilen haberde alınan bu karar sonucunda tüm birimlerde 50-60 çalışanın işlerini kaybedeceği belirtiliyor.

Cnbc-e’den transfer edilen Cüneyt Toros’un genel yayın yönetmenliğinde çalışan WSJ Türkiye ekibine karar tebliğ edildi. Yönetimin “Biz ana işimize döneceğiz” diye gerekçe gösterdiği öğrenildi.

WSJ markası altında Türkiye örneğinde olduğu gibi 15 büyük ülkede internette yerel dilde yayın yapan gazetenin sadece Türkiye ofisini kapatma kararı alması dikkat çekti. Bu arada WSJ Almanya’da da işten çıkarmaların yaşandığı öne sürüldü.

News Corp, geçtiğimiz hafta yayınladığı bir duyuru ile bilgi servislerinden elde ettiği gelirlerin son çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine oranla, yüzde 3 düşüş gösterdiğini açıklamıştı. News Corp, abonelik ve satışlardan elde edilen gelirleri yükseliş seyrinde olsa da, reklamlardan elde edilen gelirlerin düşüş eğiliminde olduğunu söylüyor. Bilgi servisleri, yaklaşık 5 bin kişiyi istihdam eden News Corp’un toplam gelirlerinin üçte-ikisini oluşturuyor.