Ve İşte Karşınızda Android 5.0 Lollipop

  Geldi geliyor derken Android 5.0 Lollipop’un video görüntüleri internete düştü. YouTube’da Sammobile.com tarafından yayınlanan videoda, Android’in yeni versiyonunun Galaxy S5’te nasıl çalıştığı gösteriliyor. Android 5.0 Lollipop, Samsung Galaxy S5’te ...

Ve İşte Karşınızda Android 5.0 Lollipop (4 Kasım 2014)

 

Geldi geliyor derken Android 5.0 Lollipop’un video görüntüleri internete düştü. YouTube’da Sammobile.com tarafından yayınlanan videoda, Android’in yeni versiyonunun Galaxy S5’te nasıl çalıştığı gösteriliyor.

Android 5.0 Lollipop, Samsung Galaxy S5’te son derece akıcı biçimde çalışıyor. Arayüz, Material Design’a uyumlu hale getirilmiş; kilit ekranında ise yenilikler yapılmış görünüyor. Kullanıcı arayüzünde yapılan değişikliklerin yanında yenilenen Müzik uygulaması, son uygulamalar ekranına eklenen arama çubuğu ve sistemde kullanılan yeni yazı tipi gibi yenilikler göze çarpıyor.

Samsung, Android 5.0 güncellemesinin telefonlarına ne zaman geleceği konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadı. Ancak videodaki yapının sorunsuz, akıcı biçimde çalışıyor olması, güncellemenin çok da uzak olmadığının habercisi olabilir. SamMobile, daha önce güncellemenin Aralık ayında gelebileceğini (ancak mobil sağlayıcıların çalışmalarıyla bunun 2015’i bulabileceğini) söylemişti.

Mobil hayat daha da renkleniyor

Yeni Android sürümü, Android Wear akıllı cihazlar ile Android Auto barındıran araçlara ek olarak telefon ve tabletler gibi farklı cihazlar arasındaki istikrarı sağlayacak metaryal tasarım adında bir yaklaşıma sahip. Android Lollipop ile yeni güvenlik ve bildirim özellikleri de artık cihazlara gelecek. Yeni Android’de geliştiriciler için de 5000’den fazla API bulunuyor.

Google, Android Lollipop’u şu şekilde tanımlıyor: “Android Lollipop, telefonlardan tabletlere, saatlerden televizyonlara kadar çok farklı ekranlarla etkileşime geçmek durumunda kaldığımız bir dünya için yaratıldı. Daha çok cihaz hayatımıza bağlandıkça, isteklerimiz de her şeyin sorunsuz ilerlemesi yönünde oluyor.”