Ve Durgun Geçiyor Yaz

Piyasalarda yaprak kıpırdamıyor Haberin başlığını atarken, Şolohov’un ünlü romanı “ve durgun akardı don” dan esinlendik. Cumhurbaşkanlığı seçimi, ramazan, bayram, Ortadoğu’daki savaşlar, küresel kriz derken, bayram tatili nedeniyle canlanan iç turizm dışında neredeys...

Ve Durgun Geçiyor Yaz (31 Temmuz 2014)

Piyasalarda yaprak kıpırdamıyor

Haberin başlığını atarken, Şolohov’un ünlü romanı “ve durgun akardı don” dan esinlendik.

Cumhurbaşkanlığı seçimi, ramazan, bayram, Ortadoğu’daki savaşlar, küresel kriz derken, bayram tatili nedeniyle canlanan iç turizm dışında neredeyse tüm sektörler durma noktasına geldi.

Yaz mevsiminin üçte ikisini geride bırakıp Ağustos ayına girerken, piyasalardaki durgunluk ve adı konulmasa da ekonomik kriz ağırlaşarak sürüyor. Tıpkı son günlerdeki bunaltıcı sıcak havalarda olduğu gibi piyasalarda da yaprak kıpırdamıyor.

Birçok üretim sektöründe stok fazlası olan şirketler, üç günlük bayram tatili sonrasındaki 2 işgününde de çalışanlarına izin vererek tatili uzattılar.

Azalan tüketim ve turizm sektöründeki bayram harcamalarının büyük çoğunluğu da yine kredi kartlarıyla yapıldı.

2015 Genel Seçimlerine Kadar Belirsizlik Hakim

Piyasalarda birbirini bekleyen büyük bir sessizlik hakim. Herkes bekleme modunda. Bu durgunluğun geçici olduğunu düşünüp iyimser olanlar da var ancak yakın gelecekten umudunu kesen karamsarlar daha çoğunlukta.

Diğer yandan, Ortadoğu’da sürmekte olan bölgesel savaşların da etkisiyle petrol fiyatlarındaki yükseliş doğrudan ekonomiye fiyat artışı olarak yansımakta ve bu da dönemsel enflasyonun çift hanelere yükselmesine neden olmaktadır.

Sonuçta ramazan ve bayram bitti. Ağustos ayında iki turlu Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası yaz da bitecek. Eylül ortasında okulların açılmasıyla ekonomik durgunluk için tüm bu bahaneler ortadan kalkacak.

Ancak ekonomi uzmanları piyasaların canlanması konusunda temkinli yaklaşıyorlar ve hatta 2015 yılındaki genel seçimlere kadar olan 10 aylık dönem için çok da iyimser değiller.