Ünlü Yazar Stephane Hessel Hayatını Kaybetti

Dünyaca ünlü Yahudi asıllı Fransız yazar Stephane Hessel, 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hessel’in kaleme aldığı ve Türkçe’ye Öfkelenin olarak çevrilen Indignez-vous adlı kitap, dünyada en çok satan kitaplar arasına girdi. 2 Dünya Savaşı’nda Nazi işgali ...

Ünlü Yazar Stephane Hessel Hayatını Kaybetti (27 Şubat 2013)

Dünyaca ünlü Yahudi asıllı Fransız yazar Stephane Hessel, 95 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Hessel’in kaleme aldığı ve Türkçe’ye Öfkelenin olarak çevrilen Indignez-vous adlı kitap, dünyada en çok satan kitaplar arasına girdi.

2 Dünya Savaşı’nda Nazi işgali sırasında direniş örgütüne katılan Hesssel, daha sonra diplomat olarak ülkesine hizmet etmişti.

Hessel, ayrıca İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni Haziran 1948’de kaleme alan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun yaşayan tek üyesiydi.

Cezayir savaşında Fransa’yı eleştiren Hessel, eşitsizliklere karşı dinmeyen öfkesinde, gençliğinde tanıştığı ve çok etkilendiği Jean Paul Sartre’ın da etkili olduğunu söylüyordu.

Fransa’ya göç eden Yahudi bir Alman’ın çocuğu olan Hessel, İsrail hükümetinin, özellikle Gazze Şeridi’ne dair politikalarını da sert bir şekilde eleştiriliyordu.

Hessel’in Türkçe’ye Öfkelenin olarak çevrilen Indignez-vous adlı yapıtı Cumhuriyet Kitap tarafından yayınlanmıştı.