Ukrayna’da Yüz Binler Ayakta!

Ülkenin AB ile ortaklık sürecinin devam etmesini isteyen Ukrayna halkı meydanlarda.  Gösterilerde yüzlerce kişi yaralandı. Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasını askıya almasının yankıları sürüyor. Hapisteki eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun serbest b...

Ukrayna’da Yüz Binler Ayakta! (2 Aralık 2013)

Ülkenin AB ile ortaklık sürecinin devam etmesini isteyen Ukrayna halkı meydanlarda.  Gösterilerde yüzlerce kişi yaralandı.

Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasını askıya almasının yankıları sürüyor. Hapisteki eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun serbest bırakılmasını sağlayacak düzenlemeleri meclisten geçirmeyerek sürecin tıkanmasına yol açan Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in partisine ve bizzat Yanukoviç’e halkın tepkisi büyük. Başkent Kiev’de bugün Maidan Meydanı’nda, gösteri yasağına rağmen, yaklaşık 100 bin kişi ellerinde AB bayraklarıyla Devlet Başkanı Yavukoniç’i protesto etti. Birleşme sinyali veren Ukrayna muhalefeti ise hükümete genel grev tehdidinde bulundu.

Anlaşmayı Rusya’nın baskısıyla imzalamadığını açıklayan Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in azledilmesi isteyen on binlerce kişi, gösteri yasağına rağmen başkent Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda toplandı.

Polis cumhurbaşkanlığı sarayına ulaşmaya çalışan göstericilere göz yaşartıcı gaz ve şok tabancasıyla müdahale etti.

Kentin başka bir noktasında ise protestocular belediye binasını ele geçirdi.

Ajanslar, gösteriye yaklaşık 100 bin kişinin katıldığını bildiriyor.

‘Kiev bizimdir’

Göstericiler, Yanukoviç’in sarayının önündeki polis barikatını bir buldozerle aşmaya çalıştı. Polis bunun üzerine göz yaşartıcı gaz kullandı.

Associated Press ajansı, başlarından yara alan onlarca kişinin ambulanslarla hastanelere götürüldüğü aktardı.

Bir polis sözcüsü buradaki çatışmalarda 100 kadar polis memurunun yaralandığını söyledi.

Muhalefet liderleri, cumhurbaşkanlığı binası önünde yaşananlardan protestocuların sorumlu olmadığını, bunun “polisin müdahalesini haklı göstermek için tezgahlanan bir oyun” olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanlığı sarayının bir kilometre yakınlarında ise protestocular, belediye binasının camlarını kırarak içeri girdi.

“Kiev bizimdir” sloganları atan kalabalık pencereye bir Ukrayna bayrağı astı.

Emniyet Müdürü istifa etti

Kiev Emniyet Müdürü Valeriy Koryak, polisin göstericilere sert müdahale ettiği eleştirileri üzerine istifa etti.

Gösterilerde ilginç olaylar da yaşandı. Birçok ülkedekinin tersine, bu kez polis değil göstericiler gaz ve sopa kullandı. Ele geçirdikleri iş makineleri ile polislere saldırdılar. Göstericilerin yanı sıra çok sayıda polis de yaralandı.

Geçen hafta Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Avrupa Birliği’yle işbirliği anlaşması imzalanmasına yönelik hazırlıkları askıya aldığını duyurmuştu.

Söz konusu anlaşma ticarette sınırların kaldırılmasını ve Ukrayna vatandaşlarına aşamalı olarak AB’ye seyahat kolaylıkları getirilmesini öngörüyor.

Yanukoviç, bu kararı Rusya’nın baskısıyla aldığını açıklamıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, anlaşmaya karşı çıkan Rusya’yla ticari ilişkilerin bozulmasını göze alamayacaklarını söyledi.

Anlaşmanın Cuma günü Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen AB zirvesinde imzalanması planlanmıştı.

Zirve sırasında muhalefet, taraftarlarını Kiev’deki Özgürlük Meydanı’nda toplanmaya çağırdı.

Yanukoviç’in katıldığı zirve sürerken, meydanda toplanan 10 bin kadar gösterici “Ukrayna Avrupa’dır” sloganları attı.

3 bin kadar kişi de birkaç yüz metre ilerideki Avrupa meydanında Yanukoviç’e destek gösterisi yaptı. Zirvede AB yetkilileri Rusya’nın eski Sovyet cumhuriyetleriyle ilişkilerine müdahale etmesine müsamaha göstermeyeceklerini vurguladı.

AB zirvesinde Gürcistan ve Moldova ile geçici anlaşmalar imzalandı.

FEMEN’den ‘ıslak protesto’!

FEMEN üyesi 5 kadın, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in fotoğraflarına işedi

Dünya çapında yaptıkları eylemlerle ses getiren Ukraynalı kadın aktivistler örgütü FEMEN, bu kez kendi ülkelerinin vatandaşlarına destek olmak için ayağa kalktı.

Fransa’nın başkenti Paris’te bir eylem düzenleyen FEMEN üyeleri, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in fotoğraflarına işedi.

Vücutlarına “Yanukoviç defol!” yazan beş FEMEN üyesi, gösteri mekanı olarak Ukrayna’nın Paris Büyükelçiliği’nin önünü seçti.

FEMEN’ciler protestonun ardından dağılırken, herhangi bir müdahale yaşanmadı.

FEMEN üyeleri Ukrayna yönetiminin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararını protesto eden yüz binlere destek vermek için böyle bir gösteri düzenledi.