Ukrayna’da Olaylar Kontrolden Çıktı

Göstericilerle polis arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Bugünkü olaylarda 4 gösterici hayatını kaybetti. 500 den fazla kişi de yaralandı. Kiev’de gerilim sürüyor. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de uzun süredir devam eden protestolara polis müdahale ederek barikatları kal...

Ukrayna’da Olaylar Kontrolden Çıktı (23 Ocak 2014)

Göstericilerle polis arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Bugünkü olaylarda 4 gösterici hayatını kaybetti. 500 den fazla kişi de yaralandı. Kiev’de gerilim sürüyor.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de uzun süredir devam eden protestolara polis müdahale ederek barikatları kaldırmaya girişince göstericilerle çatışma çıktı.

Ukraynalı protestocular, Kasım ayında, hükümetin AB ile imzalanması planlanan bir anlaşmadan vazgeçip Moskova’nın yanında yer almayı tercih etmesi üzerine meydan ve sokaklarda kamplar kurdu.

Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, son günlerde tanık olunan huzursuzluklar sürecek olursa polisin kuvvet kullanacağı uyarısında bulunmuştu.

Kentte iki gecedir süren çatışmalarda yüzlerce kişi yaralandı. Bununla birlikte barışçı eylem yanlısı protestocular, şiddet olaylarından fazla tanınmayan aşırı sağcı bir örgütü sorumlu tutuyor

Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yanukoviç, daha önce yaptığı açıklamada barışçı göstericilere karşı güç kullanılmayacağını söylemişti.

AB yanlıları Devlet Başkanı Yanukoviç’in istifasını istiyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise Ukrayna’nın Rusya ile gümrük birliğine girmesini istiyor.

Daha önce Ukrayna’nın, Rusya’nın bu ülkeye daha ucuza doğal gaz satması durumunda gümrük birliğine katılabileceği iddiası ortaya atılmıştı.

Ukrayna’dan geçen boru hatlarından bir çok AB ülkesine Rus gazı pompalanıyor. BBC