Ukrayna’da Direnişçiler Kazandı

Haftalardır kar ve dondurucu soğuğa karşın gösterilerle sarsılan Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Avrupa Birliği yanlısı eylemcilerin taleplerinden birçoğunu kabul etti. Başbakanlık görevi muhalif liderlerden birine verilecek. Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukovi...

Ukrayna’da Direnişçiler Kazandı (26 Ocak 2014)

Haftalardır kar ve dondurucu soğuğa karşın gösterilerle sarsılan Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Avrupa Birliği yanlısı eylemcilerin taleplerinden birçoğunu kabul etti. Başbakanlık görevi muhalif liderlerden birine verilecek.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in haftalardır devam eden krizi sona erdirmek için muhalefete başbakanlık ve başbakan yardımcılığı görevlerini önerdiği açıklandı.

Adalet Bakanı Olena Lukaş’ın açıklamasına göre Yanukoviç, muhalefet liderleriyle üç saat süren görüşmede, Vatan Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk’a başbakanlık, Reform için Ukrayna Demokratik Birliği Partisi lideri dünya şampiyonu boksör Vitali Kliçko’ya da insani konulardan sorumlu başbakan yardımcılığını önerdi.

Viktor Yanukoviç, bir bakanın krizin barışçıl yollarla çözülmesine yönelik girişimlerin sonuçsuz kaldığı yolundaki açıklamasından birkaç saat sonra muhalefet liderleriyle yeniden bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmeye parlamentoda temsil edilen bazı partilerin katıldığını duyurdu.

Muhalefet Liderleri Temkinli

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamadan sonra muhalefet liderleri, Kiev’de meydanda bekleyen direnişçi yurttaşlara hitaben birer konuşma yaptılar.

Klicko: ”Yanukoviç şartlarımızın büyük kısmını kabul etti” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz bu sene Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasını istiyoruz’. Görüşmeler sürüyor, taleplerimizde kararlıyız. ‘Provokasyona mahal vermememiz gerekiyor”

Klicko’dan sonra sahneye sırayla Poroşenko ve Oleg Tyagnibok çıktılar. Tyagnibok, ”Yanukoviç, iki gün önceki ruh halinde değildi. Bu da iyi bir şey. Krizden çıkış için süreci devam ettirme konusunda anlaştık” dedi.

Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in kabul ettiği bu üç ana madde karşılığında muhalefet liderleri de 24 saat içerisinde başkent Kiev merkezinde üç aydan beri devam eden eylemleri sonlandırma sözü verdi.

Ukrayna üst düzey yönetimin kademelerine muhalefetin gelmesi, önümüzdeki Pazartesi gerçekleşecek.

Muhalefet liderlerinin konuşmalarından sonra meydandaki halk dağılmadı. Bekleyiş sürüyor.