Uçağın Neden Düştüğünün Yanıtı Niye Verilemiyor?

Fransa'nın güneyinde düşen Germanwings uçağı aydınlatılmayı bekleyen birçok soru işaretine neden oldu. Germanwings Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Winkelmann'ın açıklamasına göre, Germanwings uçağı 11 bin 600 metre irtifaya yü...

Uçağın Neden Düştüğünün Yanıtı Niye Verilemiyor? (25 Mart 2015)

Fransa'nın güneyinde düşen Germanwings uçağı aydınlatılmayı bekleyen birçok soru işaretine neden oldu.

Germanwings Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Winkelmann'ın açıklamasına göre, Germanwings uçağı 11 bin 600 metre irtifaya yükseldikten sonra düşüşe geçti. Sekiz dakika içinde iki bin metreye kadar alçaldıktan sonra radar ekranlarından yok oldu.

Airbus A320 tipi uçak Barcelona-Düsseldorf seferini yapıyordu.

Germanwings'in verdiği bilgiye göre, uçak Düsseldorf'a gitmek üzere Barcelona'dan yerel saatle 10:01'de (TSİ 11:01) havalandı.

144 yolcu, 2 bebek ve altı mürettebatı taşıyan uçak, yerel saatle 10:47'de seyir irtifasından ayrılarak alçalmaya başladı.

Uçak sekiz dakika boyunca irtifa kaybetti.

Ardından da uçakla Fransız hava trafik kontrolüyle bağlantısı 10:53'te kesildi ve uçak düştü.

Olayla ilgili sorular, uçağın neden normal uçuş yüksekliği olan 38 bin feet'ten (yaklaşık 12 bin metre) 6 bin feet (2 bin metre) kadar irtifa kaybettiği üzerinde yoğunlaşıyor.

'Kazadan bir gün önce tamir gördü'

Germanwings Yönetim Kurulu Başkanı Carsten Spohr'a göre düşen Airbus A320 uçağı "teknik bakımdan olağanüstü bir durumdaydı". Uçak, kazadan bir gün önce tamirattan geçmişti. Germanwings Başkanı Spohr, tamirat ile kaza arasında bir bağın sözkonusu olamayacağını savunuyor. Bir Lufthansa sözcüsü, 24 yaşındaki uçağın iniş takım kapağındaki sorunun rutin bir müdahaleyle giderildiğini söyledi.

————————————————————————————–

Havacılık uzmanları ve uçuş teknisyenlerinin ortak görüşü: Uçağın irtifa kaybederek düştüğü 8 dakikalık süreçte uçakta ‘esrarengiz’ bir şey oldu ve bu anda pilotlar ‘etkisizdi’.

————————————————————————————–

Ekip yeterince deneyimli miydi?

Lufthansa'dan yapılan açıklamaya göre uçağın pilotu deneyimliydi; 6 bin saatten fazla uçmuştu. Havacılık uzmanı Niki Lauda'ya göre "beklenmedik bir sorun pilotları devre dışı bıraktı". ORF'ye konuşan Lauda, "Böyle bir durumda sekiz dakika inanılmaz uzun bir süre sayılır. Bu süre içinde herhangi bir pilotun kontrol kulesiyle irtibat kurmaması şaşılacak bir durum" ifadesini kullandı.

Sekiz dakikalık irtifa kaybı ve sessizlik

Yolcu uçaklarında FDR ve CVR olmak üzere iki kara kutu bulunuyor. FDR uçuşa dair teknik verileri, CVR ise kokpitte pilotlar arasında geçen konuşmaları kaydediyor. Arama-kurtarma ekibinin dün akşam bunlardan hangisini bulduğu henüz kesinlik kazanmadı. BFM Televizyonu'nun sorularını yanıtlayan Marsilya Savcısı Brice Robin, "Şimdilik tek söyleyebileceğim uçağın bu anlık irtifa kaybının dikkat çekici olduğudur" dedi.

Almanya, Fransa ve İspanya liderleri bugün uçağının düştüğü Fransız Alpleri'ndeki kaza bölgesinde incelemeler yaparak, görevlilerden bilgi aldılar.

Öte yandan yetkililer düşen uçakta 77 Alman, 35 İspanyol ve diğer 11 ülkenin vatandaşının olduğunu açıkladılar.

Kaynak: Ajanslar