Twitter’ın Periscope’una rakip Facebook’a da ‘Live’ özelliği geliyor

Twitter’ın Periscope adlı online canlı yayın uygulamasına artan ilgi, Facebook’u da benzeri bir servis sunmaya yöneltti Meerkat ve Periscope gibi uygulamalarla birlikte giderek popülerleşmeye başlayan mobil canlı yayın uygulamalarına Facebook da katıldı. Ünl&uu...

Twitter’ın Periscope’una rakip Facebook’a da ‘Live’ özelliği geliyor (7 Ağustos 2015)

Twitter’ın Periscope adlı online canlı yayın uygulamasına artan ilgi, Facebook’u da benzeri bir servis sunmaya yöneltti

Meerkat ve Periscope gibi uygulamalarla birlikte giderek popülerleşmeye başlayan mobil canlı yayın uygulamalarına Facebook da katıldı.

Ünlü kişilerin kullandığı ‘Mentions’ uygulamasına gelen “Live” adındaki bu özellik ile kullanıcılar takip ettikleri ünlülerin canlı videolarını izleyebilecek, videolara yorum yapabilecek ve beğenip paylaşabilecek. Ayrıca uygulamayı kullanan ünlü isimler buradan duyurular paylaşabilecek ve hayranlarının sorularını yanıtlayabilecek.

Uygulama ana sayfada haber akışı üzerinden işliyor. Kişi o an sürdürmekte olduğu video kaydını Facebook'taki sayfasından canlı olarak yayımlarken, takipçileri de ana sayfadan gerçek zamanlı olarak takip edip dilerlerse yorum yazabiliyorlar. Kişi yayına başladığında da takipçilerine konuya ilişkin bildirim erişiyor. Yayın sona erdiğinde de video ister siliniyor istenirse de kaydedilip sabitleniyor.

Kaydedip yayınlama özelliği ile fark getiriyor

Benzeri canlı yayın uygulamaları Meerkat ve Periscope'da ise yayın sabitleme yoktu. Meerkat'ta sadece canlı yayının süresiyle sınırlıyken Periscope'ta sadece bir günlük ekstra ömrü var. Bu açıdan Facebook'un sunduğu sabitleme imkanının başlı başına bir tercih nedeni olabilir. Üstelik Facebook’un video görüntülemelerinin yarısından çoğunun yeniden paylaşımlar sonucunda gerçekleştiğini göz önüne alındığında, uygulamanın ilgi göreceği söylenebilir.

Facebook'un 'Live for Mentions' isimli özelliğinden yararlanan ilk ünlüler arasında Dwayne Johnson, Serena Williams, Ricky Martin, Ricardo Kakà, Jamie Oliver, Martha Stewart ve Michael Bublé gibi isimler var.

Şirkete yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Facebook bu özelliğini Mentions üzerinden test edip, istenilen başarının yakalanması durumunda tüm kullanıcılara açık hale getirmeyi planlıyor.

Uygulama yaygınlaşıp ilgi görürse, Facebook bu konuda sadece Twitter’a değil YouTube’a da rakip olabilir.