Twitter’ın Önlenemeyen Düşüşü

Açıkladığı 2015 yılı son çeyrek raporunda, kullanıcı sayısının 307 milyondan 305 milyona düştüğünü belirten sosyal medya devinin hisseleri son yılların en düşük fiyat seviyesine geriledi 2015 yılı son çeyrek raporunu açıkla...

Twitter’ın Önlenemeyen Düşüşü (11 Şubat 2016)

Açıkladığı 2015 yılı son çeyrek raporunda, kullanıcı sayısının 307 milyondan 305 milyona düştüğünü belirten sosyal medya devinin hisseleri son yılların en düşük fiyat seviyesine geriledi

2015 yılı son çeyrek raporunu açıklayan şirket beklentilerin üzerinde gelir elde etmesine karşın aylık kullanıcı sayısı 307 milyondan 305 milyona düştü. Bu durumdan hoşnut olmayan yatırımcılar ise yine satışa geçti. Hisse senetleri değer kaybetti.

Twitter hisse senedi değeri Mayıs 2015’te 50 dolar seviyesindeyken, Şubat 2016’da 14 dolar seviyesinin de altına düştü.

Mum gibi eriyor

Twitter hisseleri New York borsasında Kasım 2013'te işlem görmeye başladı. 26 dolardan halka arz edilen hisselerin bugünkü değeri 14 doların da altına düşmüş durumda. Buna bağlı olarak da 40 milyar dolara kadar yükselen piyasa değerinin de yeniden 2013 yılındaki 11,5 milyar dolara gerilediği belirtiliyor.

Üst üste gerçekleştirilen yeniliklerle kullanıcı sayısını artırma çabaları

Önce 140 karakter sınırının kaldırılması, ardından Twitter’da hesabı olmayan kişilerin de sitenin ana sayfasında tweet’lerini görebilmesi ve son olarak da bugün uygulanmaya başlayan algoritma değişikliği ile Facebook’taki gibi, Twitter'a girmediğiniz zamanlarda göremediğiniz en çok beğenilen Tweet'lerin zaman tünelinde en önde görülmesi gibi radikal değişiklik ve yenilikler deneniyor.

Bütün bunların kullanıcı sayısını artırmada işe yarayıp yaramayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Yönetim değişikliği de kurtarmadı

Twitter'ın İcra Kurulu Başkanı Dick Costolo geçen yıl 1 Temmuz’da görevinden ayrılmış yerine Jack Dorsey geçmişti. Ürün değişim hızının arttırılmadığı için firma yönetimini sürekli eleştiren Dick Costolo’nun istifasında, Twitter’ın kullanıcı sayısının arttırılamayışı ve hisselerindeki düşüşün önlenemeyişinin etkili olduğu söylenmişti.

Twitter, Dick Costolo’nun istifasından sonra geçen yıl bazı üst düzey yöneticileri ile çalışanlarının yaklaşık yüzde 8’ine karşılık gelen 336 kişiyi işten çıkarmıştı.

Son olarak da Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Google’ın eski yöneticilerinden Omid Kordestani getirilmişti.

Yine satın alma söylentileri çıktı

Twitter’ın satılacağı söylentileri 7 yıldır zaman zaman gündeme geliyor. News Corporation, bu yılın başlarında devralma söylentilerini yalanlamıştı. Ancak geçen hafta Wall Street’te Silver Lake ve Marc Andreessen’i çevreleyen bir grup yatırımcı tarafından Twitter'ın satın alınacağı olasılığı ciddi ciddi konuşulmaya başlandı. Finansal piyasada konu Twitter’a özgü etiketleme yöntemine gönderi yapılarak #takeover adıyla konuşuluyor.

Bu söylentiler üzerine Twitter’ın hisselerinde yüzde 10’luk bir artış yaşandığı da görüldü. Pek de gerçekçi görünmeyen potansiyel alıcılar arasında medya imparatoru Rupert Murdoch ve Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın adı bile geçiyor. Daha önceki yıllarda çıkan söylentilerde de Google ve Facebook’un da alıcı olabileceği belirtiliyordu.