Twitter’ın Hashtag Uygulamasını Facebook da Kopyaladı

İlk olarak Twitter’ın başlattığı daha sonra diğer bazı sosyal paylaşım platformlarının da uyguladığı ‘hashtag’ (#) özelliğini Facebook da kullanmaya başladı. Facebook, Twitter’da kullanılan özellikleri kopyalamaya devam ediyor. Şimdi de Twitter’ın öncüsü olduğu I...

Twitter’ın Hashtag Uygulamasını Facebook da Kopyaladı (18 Haziran 2013)

İlk olarak Twitter’ın başlattığı daha sonra diğer bazı sosyal paylaşım platformlarının da uyguladığı ‘hashtag’ (#) özelliğini Facebook da kullanmaya başladı.

Facebook, Twitter’da kullanılan özellikleri kopyalamaya devam ediyor. Şimdi de Twitter’ın öncüsü olduğu Instagram, Tumblr, Pinterest, Google+ ve daha birçok sosyal paylaşım sitesinde kullanılmakta olan hashtag (etiket) özelliğini bünyesine kattı. Gönderilere etiket ekleme özelliği, önceki yenililerde olduğu gibi kullanıcılara farklı aşamalarda açılacak.

Sosyal medyada değinmek istediğiniz konu başlıklarının paylaşımına yarayan “hashtag” (#) etiketleme uygulaması, Facebook kullanıcılarına bugüne kadar alışılandan farklı bir deneyim sunacak.

Facebook, bu yeniliği “önümüzdeki aylarda, dünyanın konuştuğu konuları keşfetmenize yardımcı olmak için yeni araçlar hizmete sunacağız.” diye duyurdu. Gelişen ve değişen trendlerle oldukça kullanıcı kaybeden Facebook’un bu hamlesi, hem üyelerini hem de Facebook’u oldukça mutlu edecek gibi görünüyor.

Bundan sonra Facebook içinde etiket içeren bir gönderiye tıkladığınızda o konudan bahseden tüm kişi ve sayfalar akışınızda görünecek. Gönderilerinize etiket eklemenin yanında herhangi bir etiketi aratabileceksiniz. Sadece herkese açık gönderileriniz etiket aramalarında çıkacak. Elbette bundan sonra Facebook’ta da Twitter’daki gibi Türkiye ve dünya gündeminin sıralandığı Trending Toping (TT) listesi olacak.

Facebook’un bu yeni uygulaması aslında bu yılbaşında devreye alınan “Graph Search” (sosyal ağ araması) sisteminin bir parçası olarak değerlendirilebilir.

Facebookhashtag (etiket) özelliğinin bir başlangıç olduğunu ilerleyen haftalarda yeni özelliklerle karşımıza çıkacaklarının da sözünü verdi. Şu an etiket özelliği bazı kullanıcılara açılmış olsa da etiketlerin herkes tarafından görülmesi birkaç hafta alacak.