Twitter’da Panik! ‘Takipçilerim Biranda Beni Neden Terk Ettiler?’

Aktif olmayan kullanıcı hesaplarının silindiği Twitter’da temizlik harekatı başladı. Twitter, aktif olmayan kullanıcı hesaplarını silmeye başladı. Başkası adına açılmış fake hesapları silmeye başlayan Twitter’ın bu adımı, kullanıcıların takipçi sayısında d...

Twitter’da Panik! ‘Takipçilerim Biranda Beni Neden Terk Ettiler?’ (26 Temmuz 2013)

Aktif olmayan kullanıcı hesaplarının silindiği Twitter’da temizlik harekatı başladı.

Twitter, aktif olmayan kullanıcı hesaplarını silmeye başladı.

Başkası adına açılmış fake hesapları silmeye başlayan Twitter’ın bu adımı, kullanıcıların takipçi sayısında düşüşe neden oldu.

Bu durumdan haberdar olmayan Twitter kullanıcıları biranda takipçi sayıları azalmaya başlayınca paniğe kapıldılar ve ‘acaba yanlış bir şey mi yazdım, paylaştım’ diye attıkları tweetleri gözden geçirmeye başladılar.

Fake takipçi tabiri, başkası adına açılan ya da takip eden/takip edilen oranı çok düşük, attığı tweet sayısı çok az hesaplar için kullanılıyor.

Geçtiğimiz gün konuyla ilgili açıklamada bulunan Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, siteden, özellikle başkası adına açılmış fake hesapların önlenmesi konusunda çözüm istediklerini söylemişti. Acarer, “Benim adıma da açılmış sahte bir Twitter hesabı vardı, 1 yıl boyunca kapatamadım” dedi. Twitter’ın bu talepleri haklı bulduğunu ve bu hesapların kapatılmasına yönelik süreci hızlandırmaya başladığını belirten Acarer, Twitter’dan hesapların yanına hesabın şikâyet edilmesi ya da sahte olduğunun belirtilmesi için bir buton konmasını da talep etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı’na yapılması planlanan Topçu Kışlası ile ilgili protestolara ilişkin Haziran ayı başında yaptığı bir konuşmada, “Şu anda Twitter denilen bir bela var, yalanın daniskası burada. Sosyal medya denilen şey aslında şu anda toplumların baş belasıdır” açıklamasında bulunmuştu.

GÜNCELLEME

Twitter tarafından başlatılan sahte ve kullanılmayan hesapların silinmesi ya da askıya alınması operasyonu ile birlikte birçok ünlü kişi ve ‘fenomen’in de takipçi sayısında önemli miktarlarda azalmalar oldu. Diğer yandan askıya alınan bazı hesapların muhalif kişilere ait olduğu öne sürüldü.

Twitter’ın CEO’su: “Türkiye ile anlaşmadık!”

Twitter’da silinen kullanıcı hesaplarının muhalefet mensuplarına ait olduğu iddiası üzerine açıklama yapan Twitter CEO’su Dick Costolo, Türkiye ile bu konuda bir anlaşmaya varmadıklarını ifade etti.

Twitter üzerinden Türk internet kullanıcılarının sorularını yanıtlayan ünlü sosyal paylaşım sitesinin CEO’su, silinen kullanıcı hesaplarının hükümetin talebiyle bir ilgisi olmadığını belirtti.

Karşıt görüşler birbirleri hakkında spam bildirimi yapıyor

Son günlerde gerek dünyada, gerekse Türkiye’de en çok konuşulan konulardan birisi olan Twitter’daki takipçi sayılarının hızla azalması konusunda bir açıklama yapan Twitter CEO’su Dick Costolo, kendisine sorulan ‘Türk hükümetiyle neden anlaşmaya vardınız?’ sorusuna ‘böyle bir anlaşmamız bulunmuyor’ diyerek yanıt verdi ve Türkiye’de karşıt görüşlerdeki grupların birbirleri hakkında sahte spam ve ihbar bildiriminde bulunduğunu ifade ederek, bu konuyu netleştirmek üzere çalıştıklarını da ifade etti.

‘Hükümet muhalif hesapları sildiriyor’ iddiasına yanıt

Ortaya atılan bir iddiaya göre, Twitter, hükümet ile bir anlaşma yoluna giderek, ‘Gezi Parkı’ olaylarında aktif rol oynayan muhalif kesimin hesaplarını kapattırdığı ifade ediliyordu. Ancak silinen kullanıcı hesaplarının hükümetin talebiyle gerçekleşmediğini söyleyen Costolo, silinen hesapların farklı görüşlerdeki insanların birbirlerini spam olarak bildirmesinden kaynaklandığını ifade etti. Bu sorunu çözmek için de bir çalışma içerisinde olduklarını açıklayan Twitter CEO’su, yakın zaman içerisinde sonuca varmayı hedeflediklerini dile getirdi.