Twitter’a ‘Haberler’ Sekmesi Geliyor

Facebook’tan sonra Twitter’da mobil kullanıcılarına haber yayınını test etmeye başladı Twitter, iOS ve Android uygulamalarına eklediği yeni bir sekme ile kullanıcılara haber bültenleri sunacak. “Trending News” adı verilen yeni sekme, Bildirimler, Mesajlar ve...

Twitter’a ‘Haberler’ Sekmesi Geliyor (5 Ağustos 2015)

Facebook’tan sonra Twitter’da mobil kullanıcılarına haber yayınını test etmeye başladı

Twitter, iOS ve Android uygulamalarına eklediği yeni bir sekme ile kullanıcılara haber bültenleri sunacak. “Trending News” adı verilen yeni sekme, Bildirimler, Mesajlar ve Profil sekmelerinin arasına yerleşerek, kullanıcılara en son haberleri sunacak.

Şimdilik az kullanıcıda ortaya çıkan sekme, önemli haber kaynaklarından haberleri alarak, uygulamadan çıkmadan okumamızı sağlayacak. Ayrıca TT listesinde görüp neden orada olduğunu anlamadığınız bir hashtag'i de, haberler içerisinde aratarak konuyu anlamanız mümkün olacak.

Twitter'ın, Trending News sekmesi için kullanıcılara, ilgi alanlarına göre kişiselleştirme imkanı da sunması bekleniyor. Yeni özelliğin çok yakında kullanıcılara sunulacağı sanılıyor.

Haberler sekmesinde yayınlanacak olan haberlerin kaynağı ülkeden ülkeye farklılık gösterek. Hangi ülkeden giriş yapılıyorsa o ülkeye ait yayın organlarıyla anlaşma sağlanacak ve onları haberleri yayınlanacak.

Ne işe yarayacağı merak ediliyor!

Hali hazırda binlerce medya sitesinin Twitter üzerinden benzer bir hizmet sunduğu göz önünde bulundurulduğunda 'Trending News' isimli özelliğin nasıl bir yenilik getireceği merakla bekleniyor.

Sosyal medya devine yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, söz konusu özellik, kullanıcının haber kaynaklarını kişiselleştirmesine izin verecek.

Facebook da benzer bir özellik eklemişti

Geçtiğimiz günlerde paltforma 'Instant Articles' isimli bir sekme ekleyip New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC, The Atlantic, The Guardian, BBC News, Spiegel ve Bild ile anlaşmaya varan Facebook, site üzerinden haber yayına başlamıştı.

Facebook, benzer özelliği için medya şirketleri ile bir anlaşmaya varmış ve reklam gelirlerinden pay sunmuştu. Twitter'ın bu özellik kapsamında medya siteleri ile nasıl bir işbirliğine gideceği ve özelliğin ne zaman kullanıma gireceği hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

Google News'e rakip oluyor

Haberlerin sosyal medyadaki etkisini fark eden ABD merkezli teknoloji devi Google, geçtiğimiz aylarda Avrupalı basın kuruluşlarına üç yıl boyunca 163 milyon dolar yardım yapma teklifi sunmuştu.

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin benzer hizmetler sunmasıyla Google News'in sektördeki tekelinin kırılabileceği tahmin ediliyor.