Twitter Hakkında İlginç Bilgiler

Türkiye’de 5 gündür erişim yasağı olan dünyanın en etkin sosyal paylaşım ağı Twitter 8 yaşına bastı. 2006 yılında başlayan ve kısa sürede bütün dünyayı sarıp sarmalayan 140 karakterlik kitlesel iletişim tutkusunun 8 yıllık öyküsüne ilişkin ilginç bilgileri sizin i...

Twitter Hakkında İlginç Bilgiler (25 Mart 2014)

Türkiye’de 5 gündür erişim yasağı olan dünyanın en etkin sosyal paylaşım ağı Twitter 8 yaşına bastı. 2006 yılında başlayan ve kısa sürede bütün dünyayı sarıp sarmalayan 140 karakterlik kitlesel iletişim tutkusunun 8 yıllık öyküsüne ilişkin ilginç bilgileri sizin için derledik.

Twitter kuşunun resmi adı Larry. Twitter kurucuları böylelikle Boston Celtics basketbol takımının efsanevi ismi Larry Bird’e gönderme yaptılar.

Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey @jack hesabından  21 Mart 2006’da ilk tweeti atarak, bugün dünyanın en etkin sosyal paylaşım ağı olan Twitter’ı kullanıcıların hizmetine sundu. Jack dünya çapında atılmış bu ilk tweet’te yalnızca Twitter’ının ayarlarını yaptığını belirtti.

Hemen arkasından ikinci tweet ise diğer bir kurucu Biz Stone tarafından atıldı ve o da aynı mesajı paylaştı.

Twitter, resmi hesabı @twitter üzerinden ilk mesajı, site açıldıktan ancak 478 gün sonra attı.

Twitter ilk başta cep telefonundan SMS yollanması üzerine kurulu bir sistem olduğu için mesajlar 140 karakterle sınırlandırıldı.

ABD Başkanı Obama, ilk olarak Irak’daki savaşı sona erdirmek için sadece 1 imzaya gerek var diye tweet attı. O zaman tweet’in atıldığı 2007 yılında Obama henüz ABD başkanı değildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 7 Kasım 2012’de attığı ilk tweet’te o dönem yeniden ABD Devlet Başkanı seçilen Barack Obama’yı tebrik etmişti.

Twitter’da resmi hesabı ilk onaylanan ünlü kişi Paris Hilton oldu.

86. Oscar Ödül Töreni’nde Ellen DeGeneres’in çekip Twitter’dan paylaştığı ‘selfie’ pozu kısa sürede paylaşım rekoru kırdı. Hemen arkasından binlerce kişi bu pozu taklit etti. Daha önce Obama’nın seçim zaferi sonrası eşiyle birlikte paylaştığı fotoğraf Twitter’da ‘retweet’ rekoru kırmıştı. Ancak Oscar selfie’si öyle rakamlara ulaştı ki bugüne kadar en çok paylaşılan Obama tweetini 4’e katladı.

Twitter tarihinde 1 milyon takipçiyi ilk geçen kişi oyuncu Ashton Kutcher oldu.

Şarkıcı Katy Perry, 50 milyon takipçi ile şu anda Twitter’da en çok takip edilen kişi unvanını elinde bulunduruyor. Twitter’da en çok takip edilen 10 hesaptan 7’si şarkıcılara ait.

Sosyal medya yönetim şirketi HootSuite, takip ettiği 1,5 milyon hesap ile en fazla hesabı takip eden kullanıcı durumunda!

Twitter’da toplam 2 milyar kayıtlı kullanıcı var. Bu kullanıcıların 241 milyonu aktif olarak siteyi kullanıyor. Bir ankete göre Twitter’ı en sık kullanan kişiler çoğunlukla 35 yaş altında erkeklerden oluşuyor.

Sitenin 2013’teki geliri 665 milyon dolar oldu.

Facebook Twitter’ı satın almak için iki ayrı girişimde bulundu. İkisi de başarısızlıkla sonuçlandı.

15 Temmuz 2006’da tüm gün boyunca toplam 224 tweet atılmıştı. Şimdi ise bir günde atılan tweet sayısı 500 milyonu geçiyor.

En çok Tweet atan kişi, @Yougakduan_00 kullanıcı adıyla giriş yapan genç bir Japon kızdı. Toplam 36 milyon 402 bin 262 tweet atan kullanıcının hesabı ‘bu kadar da olmaz’ denilerek kapatıldı.

2 bin takipçiniz olmadığı sürece Twitter 2 binden fazla kişiyi takip etmenize izin vermiyor.

Twitter’ın en çok şu an takip edilen ‘marka’sı 40 milyon takipçi ile YouTube.

Dünyanın en zengin beş insanından üçünün Twitter hesabı var. Bunlar Bill Gates, Warren Buffett ve Larry Ellison.

Retweet, mention ve hashtag kullanımı gibi araçlar Twitter tarafından geliştirilmedi. Kullanıcılar tarafından yaygınlaştırılan bu araçlar daha sonra Twitter tarafından benimsendi. Son olarak Twitter kullanıcı adlarının başına konulan ve Twitter ile de özdeşleşen @ simgesini kaldıracağını duyurdu.

Twitter’ın dünya çapında toplam 2 bin 300 çalışanı var.