Twitter, Emine Etili ile Türkiye’ye Artık Daha Yakın

Twitter 9 yıl sonra ilk kez Türkiye’ye resmi bir temsilci atadı Dünya ve ülke gündemlerinin anlık olarak takip edildiği sosyal haber ağı ve mikroblog sitesi Twitter, Türkiye Kamu Politikaları Direktörlüğüne Emine Etili’yi atadı. Emine Etil...

Twitter, Emine Etili ile Türkiye’ye Artık Daha Yakın (25 Haziran 2015)

Twitter 9 yıl sonra ilk kez Türkiye’ye resmi bir temsilci atadı

Dünya ve ülke gündemlerinin anlık olarak takip edildiği sosyal haber ağı ve mikroblog sitesi Twitter, Türkiye Kamu Politikaları Direktörlüğüne Emine Etili’yi atadı.

Emine Etili, Twitter’ın “Avrupa’nın Silikon Vadisi” olarak nitelenen İrlanda’nın başkenti Dublin’deki Avrupa Ofisi’nde görev yapacak. Twitter’ın 14 ülkedeki 35 ofisinde toplam 3.900 çalışanı bulunuyor.

Türkiye 10 milyonu aşkın kullanıcısıyla, dünyada 302 milyon aktif kullanıcısı bulunan Twitter’ın gözde ülkelerinden.

Geçen yıl 20 Mart-3 Nisan tarihleri arasında Türkiye'de erişim yasağı uygulanan Twitter’ın Türkiye’de temsilcisinin bulunmaması hükümet tarafından eleştirilmiş ve tartışmalara neden olmuştu.

Sorun yaratan bu gelişme üzerine, Twitter Başkan Yardımcısı Colin Crowell şirketin kamu politikaları hesabından attığı tweette, Türkiye'de siyasi ve hukuki gündemi takip edebilecek Türkçe bilen bir ülke müdürü aradıklarını ve bunun için de ilan verdiklerini açıklamıştı.

Hükümetle ilgili çıkabilecek sorunlarda, Twitter ile arada köprü olması istenen ülke müdüründen, kullanıcıların yararlarını gözetirken, hükümet yetkililerinin yasal talepleriyle ortak yolun bulunması için araştırmalar yapması isteniyordu. Bu görev tanımında "hükümet, siyaset ve medya temsilcileriyle buluşarak onların Twitter'ı anlamasını sağlamak" da bulunuyordu.

Emine Etili Kimdir?

Twitter’ın Türkiye Koordinatörlüğüne getirilen Emine Etili, daha önce merkezi New York’da bulunan ve  dünyanın dört bir yanından, farklı kültür ve alt yapılardan gelen girişimci ve iş insanlarını ortak bir hedef için birleştiren, etkin girişimcileri destekleyen uluslararası kuruluş ENDEAVOR’un Türkiye’deki ofisinde Dış İlişkiler Müdürü olarak görev yapıyordu.

Endeavor, Türkiye’nin de bulunduğu 21 ülkede, yarının büyük işletmeleri kuracak etkin girişimcileri arıyor ve büyüme hedeflerine ulaşmaları için onları etkin mentorlarla bir araya getiriyor ve gerekli sermaye kaynaklarına erişmelerini sağlıyor. Türkiye Ofisi 8 yıldır faaliyet gösteriyor. 

‘Türkiye içerik kaldırmada dünya birincisi’

Türkiye’de temaslarda bulunan Twitter heyeti önce Basın Konseyi’ni ardından da Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Erişim Sağlayıcıları Birliği’ni ziyaret etti.

Twitter'ın Avrupa Kamu Politikaları Direktörü Sinéad McSweeney ile Türkiye Kamu Politikaları Direktörü Emine Etili, Basın Konseyi’ne de ziyarette bulundu. McSweeney ve Etili’yi, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, İkinci Başkan Murat Önok ile Yüksek Kurul Üyesi Okşan Atasoy karşıladı. McSweeney ve Etili, basın konseyini yakından tanımak ve görüşlerini paylaşmak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

Twitter'ın Avrupa Kamu Politikaları Direktörü Sinéad McSweeney, Türkiye’nin içerik kaldırma talepleri bakımından dünya birincisi olduğunu söyledi. McSweeney, Türkiye’nin kendilerinden bazı kullanıcıların IP bilgilerini istediğini belirterek, bu bilgilerin ancak uluslararası adli yardım talebi ile istenebileceğini kaydetti.

McSweeney, Türkiye ile herhangi bir vergi sorununun bulunmadığını, buna dair sözlerin bahane olduğunu kaydetti. Twitter’ın 140 karakter tartışmasını da netliğe kavuşturan McSweeney, böyle bir değişikliğin Twitter’in etkinliğini azaltacağı kanaatinde olduğunu söyledi. Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında Rusya’daki duruma benzer bir durum yaşadığını vurguladı.

Görüşmenin sonunda, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Basın Konseyi’nin temsili seramik kuş figürünü McSweeney’e armağan etti. Ziyaret, Twitter ve Basın Konseyi rozetlerinin karşılıklı takılması ile sona erdi.