Twitter Büyümede Facebook’u Yakalayamıyor!

Kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan sosyal medya ağı Twitter bir türlü istediği büyümeyi yakalayamıyor. 2014 yılı son çeyrek raporunu açıklayan Twitter’ın 228 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmak için ...

Twitter Büyümede Facebook’u Yakalayamıyor! (8 Şubat 2015)

Kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan sosyal medya ağı Twitter bir türlü istediği büyümeyi yakalayamıyor.

2014 yılı son çeyrek raporunu açıklayan Twitter’ın 228 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmak için sadece 4 milyon yeni kullanıcı ekleyebildiği ortaya çıktı. Twitter’ın 2014 yılı üçüncü çeyrekte 284 milyon kullanıcısı bulunuyordu. 

Yüzde 1.4’lük bir büyümeye denk gelen bu rakam biraz hayal kırıklığı yarattı. Bu da Twitter’ın kuruluşundan bu yana kullanıcı bazındaki en düşük büyüme oranı oldu. Bazı analistlerin yaptığı yorumlara göre Twitter, kullanıcı sayısı olarak doyum noktasına ulaşmış durumda.

Twitter’ın sosyal medyada aynı kulvarda yarıştığı Facebook ise iki yıl içerisinde 411 milyon kullanıcı eklemişti. 2009 yılında 197 milyon olan kullanıcı sayısını 2010 yılı sonunda 608 milyona yükseltmeyi başarmıştı. Aynı zaman diliminde Twitter ise 204 milyon olan kullanıcı sayısını sadece 84 milyon artırarak 288 milyona çıkarabildi. Aşağıdaki grafikte bu karşılaştırmayı çeyrek dilimler bazında ayrıntılı olarak görüyorsunuz:

Yavaş Büyüme ve Yeni Arayışlar

Twitter 2014 yılında gelirlerini arttırsa da kârlılık konusunda sıkıntı çekmeye devam etti. Gelirlerini yüzde 111 artışla 665 milyon dolardan 1.4 milyar dolara çıkaran şirket, 2014 yılında buna rağmen 578 milyon dolar zarar etti. 2013 yılında ise bu rakam 645 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

Şirketin gelirlerindeki artışı etkileyen en önemli  faktör, ana gelir kalemi olan reklamlar. 2014 son çeyrekte 432 milyon dolar reklam geliri açıklayan Twitter, reklam gelirlerini yıllık bazda yüzde 97 oranında arttırdı. Şirketin açıklamasına göre Twitter reklam gelirlerinin yüzde 88‘i mobilden geliyor.

Twitter, diğer internet şirketleriyle kıyaslandığında, gelirlerini en hızlı arttıranlardan biri olmasına karşılık, gelir/kazanç marjı aynı kategorideki diğer şirketlere kıyasla en düşük olanı.

Twitter CEO’su Dick Costolo sonuçları değerlendirirken bazı konularda başarısız olduklarını kabul etti. Ancak sosyal ağın yönetimi, mevcut kullanıcılarının bağlılığını arttırmak ve yeni kullanıcılar kazanabilmeye yönelik birtakım yenilikler için yoğun bir çaba içerisinde.

Bunların başında son dönemlerde internet dünyasının en önemli aracı haline gelen video özelliği geliyor. Geçtiğimiz haftalarda video özelliğini kullanıcılara sunan Twitter, kullanıcıların 30 saniyeye kadar video paylaşabilmelerini sağlamıştı. Bu özellik yeni olduğu için kullanıcılar şu anda Twitter’a günde bir video yükleyebiliyor. Bu da Facebook ve Instagram gibi video özelliğine ağırlık veren sosyal ağlarla rekabeti olumsuz etkiliyor. Öte yandan Twitter, yeni kullanıcı kazanma konusunda Google ile yaptığı bir işbirliğini açıklamıştı. Buna göre Google arama sonuçlarına kullanıcıların attığı tweet ve içerikler görüntülenebilecek. Twitter açısından, şirketin gelir sağlamayı planladığı kullanıcısı olmayan ziyaretçi sayısını arttırmayı hedefleyen anlaşmanın, finansal karşılığı ise açıklanmadı. 

Twitter ayrıca bu hafta reklamlarını Twitter dışında da göstermeye başlayacağını açıklamıştı.

Umudu Ar-Ge’de

Geçtiğimiz günlerde ABD dışındaki ilk Ar-Ge ofisini Hindistan’da açacağını duyuran Twitter, Ar-Ge’ye ciddi yatırım yapıyor. Twitter’ı aynı ölçekteki diğer şirketlerden ayıran özelliği ise sağladığı gelir başına yaptığı Ar-Ge oranının rekor düzeyde olması.