Twitter Açıldı Ama Nasıl?..

Anayasa Mahkemesi kararı ile dün akşam Twitter açıldıktan sonra uzmanlar tarafından yapılan teknik incelemelerde ‘bir şeylerin’ değiştiği saptandı! Anayasa Mahkemesi’nin erişim yasağına ilişkin verdiği kararda ‘ifade özgürlüğüne yönelik bir hak ihlali olduğuna’...

Twitter Açıldı Ama Nasıl?.. (4 Nisan 2014)

Anayasa Mahkemesi kararı ile dün akşam Twitter açıldıktan sonra uzmanlar tarafından yapılan teknik incelemelerde ‘bir şeylerin’ değiştiği saptandı!

Anayasa Mahkemesi’nin erişim yasağına ilişkin verdiği kararda ‘ifade özgürlüğüne yönelik bir hak ihlali olduğuna’ hükmettiği sosyal paylaşım sitesi Twitter yeniden Türkiye kullanıcılarına açıldı. Yasağın kalkmasıyla birlikte engellenen DNS’lerin de gün içerisinde yavaş yavaş engelleri kalkmaya başladı.

Ancak gündemi son zamanlarda meşgul eden hesapları izleme olayı yeniden kafaları karıştırır oldu. Bazı kaynaklara göre, Twitter’a erişim belli bir denetim kapsamında gerçekleşiyor ve dolaylı yoldan Twitter’a erişim sağlanabiliyor. Bu da bütün Türk Twitter kullanıcılarının IP numaralarının tespiti ve takibi anlamına gelebilir.

Bu kuşkuları destekleyen yazılımcılar da oldu. Bu sabah Twitter’ın açılmasıyla Twitter’a “ping” yollayan yazılımcılar, sistemin çok geç geri dönüş yaptığını savundu. Google’a yollanan ping’lere oranla 5-6 kat yavaş çalıştığını belirten yazılımcılar bunun ancak Twitter’a yollanan ping’in farklı ve uzun bir yol izlemesiyle mümkün olabileceğini söylediler. Dolayısıyla, ‘DNS Hijacking’ olayı ile IP’lerin öğrenilebileceği uyarısında bulundular.

Twitter her ne kadar açılsa da kullanıcıların VPN kullanmalarına devam etmeleri öneriliyor.