Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri Açıklandı

Capital dergisinin bu yıl 15’incisini yayınladığı ‘Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri’ araştırmasında Koç Holding ilk sırada yer aldı Capital’in bu yıl 15’incisini yayınladığı ‘Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri&rs...

Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri Açıklandı (3 Aralık 2015)

Capital dergisinin bu yıl 15’incisini yayınladığı ‘Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri’ araştırmasında Koç Holding ilk sırada yer aldı

Capital’in bu yıl 15’incisini yayınladığı ‘Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri’ araştırmasında ilk sıra değişti. Geçen yıl ikincilik koltuğunda olan Koç Holding, Turkcell’i yerinden ederek bu yıl zirveye yerleşti. Koç’u sırasıyla Turkcell ve Arçelik izledi.

Dev araştırma kapsamında iş dünyasını temsilen 700’ün üzerinde şirketten 1.602 yöneticiye ulaşıldı. 3 ay boyunca saha çalışması süren araştırma, CAWI (bilgisayar destekli web görüşmesi) tekniğiyle yapıldı. Türkiye’nin en beğenilen 20 şirketi, görüşülen tüm iş dünyası temsilcilerinin görüşleri üzerinden hesaplanırken, 37 sektörün en beğenilen şirketleri de sadece ilgili sektörün temsilcilerinin yanıtlarıyla belirlendi.

Yemek Sepeti Dikkat Çekti

Ankete katılan yöneticilerden hem Türkiye’nin hem de sektörünün en beğenilen şirketini belirtirken “kendi şirketi dışında” yanıt vermesi istendi. Araştırma sonucunda iş süreçlerini ve şirketlerin sürdürülebilirliğini etkileyen 20 kriter bazında da ilk 10 şirket sıralandı. Listede en önemli yükseliş Vodafone’da gözlendi. Şirket, geçen yıl 14’üncü sırada iken bu yıl 10’uncu sıraya çıktı. Ayrıca ilk 20’de bu yıl geçen yıl listede yer almayan Yemek Sepeti ve Eti de dikkat çekiyor. Eti, etik davranış, yenilikçilik ve ürün kalitesiyle listeye girdi. Yemek Sepeti ise şirket satışından gelen gelirin bir kısmını, çalışanlara dağıtarak bu konuda çok önemli bir iz bıraktı.

EN BEĞENİLEN 10 ŞİRKET

1- Koç Holding

2- Turkcell

3- Arçelik

4- Unilever

5- Coca-Cola

6- P&G

7- Garanti Bankası

8- Eczacıbaşı Topluluğu

9- THY

10- Vodafone Türkiye