Hillary Clinton’un ‘Başkan Yardımcılığı’na ünlü bir Türk’ü getirmeyi düşündüğü ortaya çıktı

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'ın, Coca Cola'nın üst yöneticisi (CEO) Muhtar Kent'i Başkan Yardımcılığı  için değerlendirdiği ortaya çıktı. Wikileaks, Clinton’ın kampanya direktörü John Podes...

Hillary Clinton’un ‘Başkan Yardımcılığı’na ünlü bir Türk’ü getirmeyi düşündüğü ortaya çıktı (19 Ekim 2016)

ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'ın, Coca Cola'nın üst yöneticisi (CEO) Muhtar Kent'i Başkan Yardımcılığı  için değerlendirdiği ortaya çıktı.

Wikileaks, Clinton’ın kampanya direktörü John Podesta’nın potansiyel  başkan yardımcısı adaylarına yönelik e-postalarını yayınladı.

Podesta'nın 17 Mart tarihli e-postasındaki 39 kişilik listede Coca  Cola'nın CEO'su Muhtar Kent de yer aldı.

Listedeki diğer ünlü isimler arasında Microsoft’un kurucusu Bill Gates  ve eşi Melinda Gates, Apple'ın CEO'su Tim Cook, eski New York Valisi ve iş adamı  Michael Bloomberg, Starbucks’ın CEO’su Howard Schultz ve General Motors'un CEO'su  Mary Barra da vardı.

Eski Dışişleri Bakanı Clinton'ı zorlayan Demokrat başkan adayı Bernie  Sanders'ın listeye son sıradan girmesi dikkati çekti.  Listedeki diğer Demokrat  politikacılar arasında Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, ABD Çalışma  Bakanı Thomas Perez,  ABD Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx ve eski Adalet Bakanı  Eric Holder da yer aldı.

Clinton, yine listedeki isimlerden Demokrat Virginia Senatörü Tim  Kaine'i Başkan Yardımcısı olarak seçtiğini 22 Temmuz'da duyurmuştu.

Demokrat adayın kampanyasından Wikileaks'in yayınladığı e-postaların  doğruluğuna yönelik herhangi bir açıklama yapılmadı.

Julian Assange'ın internet bağlantısı kesildi

Yolsuzlukların, gizli belgelerin ifşa edildiği internet sitesi Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın 2012 yılından beri kaldığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ndeki internet bağlantısı Ekvador hükümeti tarafından kesildi.

Wikileaks tarafından yapılan açıklamada, Ekvador hükümetinin, Wikileaks'in Hillary Clinton'ın Goldman Sachs'ta yaptığı konuşmaları yayımlamasından kısa bir süre sonra Assange'ın internetini kestiği belirtilmişti.

Ekvador hükümeti yaptığı açıklamada, “Clinton sızıntıları” nedeniyle Julian Assange'ın internet bağlantısının sınırlı olarak kesildiğini doğruladı.