Türkiye’den 13 Yer Daha UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde

13 dosyayla UNESCO’ya başvuran Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu başvurusu kabul edildi. Böylece Türkiye’nin listedeki varlık sayısı 54’e yükseldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl UNESCO’ya 13 dosyayla başvurdu ve Dünya Miras Merkezince gerçekl...

Türkiye’den 13 Yer Daha UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde (21 Nisan 2014)

13 dosyayla UNESCO’ya başvuran Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu başvurusu kabul edildi. Böylece Türkiye’nin listedeki varlık sayısı 54’e yükseldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl UNESCO’ya 13 dosyayla başvurdu ve Dünya Miras Merkezince gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı sonucunda 13 dosya da kabul edildi.

Mersin Kızkalesi, Malatya Arslantepe Arkeolojik Alanı, Çanakkale ve Gelibolu 1. Dünya Savaşı alanları ve Kırşehir Ahi Evran Türbesi’nin de aralarında bulunduğu 13 tarihi alanımız UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne girdi. Böylece Türkiye’nin listedeki varlık sayısı 54’e yükseldi.

UNESCO Dünya Miras Merkezi’nce 15 Nisan’da yapılan değerlendirme sonucunda, yeni alanlarımızın da kaydedilmesiyle birlikte ülkemizin Dünya Miras Geçici Listesindeki varlık sayısı 54’e yükseldi.

İŞTE O YERLER:

Anadolu Selçuklu Medreseleri (Konya, Kayseri, Sivas, Erzurum, Kırşehir)

Anavarza Antik Kenti (Adana)

Kaunos Antik Kenti (Muğla)

Kızkalesi (Mersin)

Arslantepe Arkeolojik Alanı (Malatya)

Kültepe Arkeolojik Alanı (Kayseri)

Çanakkale ve Gelibolu 1. Dünya Savaşı Alanları (Çanakkale)

Eflatunpınar Kaya Anıtı (Konya)

İznik (Bursa)

Mahmutbey Camii (Kastamonu)

Ahi Evran Türbesi (Kırşehir)

Titus-Vespasianus Tüneli (Hatay)

Zeynel Abidin Camii ve Mor Yakup Kilisesi (Mardin)