Türkiye’de ilk kez bir siyasi parti lideri Facebook Live yayınına katıldı

Selahattin Demirtaş, HDP sosyal medya ekibi tarafından düzenlenen Facebook canlı yayını etkinliğine katılarak bir ilke imza attı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, en popüler sosyal paylaşım sitesi olan Facebook üzerinden canlı yayın etkinliğine katılarak izl...

Türkiye’de ilk kez bir siyasi parti lideri Facebook Live yayınına katıldı (1 Ekim 2015)

Selahattin Demirtaş, HDP sosyal medya ekibi tarafından düzenlenen Facebook canlı yayını etkinliğine katılarak bir ilke imza attı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, en popüler sosyal paylaşım sitesi olan Facebook üzerinden canlı yayın etkinliğine katılarak izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Yayını 455 bin kişi izleyince, Demirtaş'ın söylediklerinden çok yapılan yayın organizasyonu konuşuldu. Söz konusu etkinliğin yeni bir miting türü yaratacağı yorumları yapıldı.

Güleryüzü ve esprileriyle kamuoyunda sempati toplayan Demirtaş aynı zamanda başarılı bir sosyal medya uygulaması ile popüler televizyon kanallarının adı konulmamış ‘ekran yasağını’ da delmiş oldu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Facebook üzerinden yayınlanan ve yaklaşık bir saat süren sohbetini en az 150 bin kişi canlı izlerken, 455 bin kişi de görüntüledi. 75 bin kişi beğenip 16 bin kişi de paylaştı.

Demirtaş'ın canlı yayınını ise gönüllü gençlerden oluşan bir kaç kişilik bir grup organize etti.

Seçimlerin nabzı sosyal medyada atıyor

Barack Obama’nın ilk seçim kampanyasında sosyal medyayı aktif biçimde kullanması 21’inci yüzyıl siyasetinde yeni bir dönemi başlattı. Obama’nın sosyal medya üzerinden milyonlarca takipçiye ulaşması, dahası milyonlarca bağışçı bulması pek çok politikacıyı harekete geçirdi. Dünya genelinde, özellikle Facebook ve Twitter’ın siyaset yapma aracı haline gelmesi uzun sürmedi.

Türkiye de biraz gecikmeli olsa da bu duruma uyum sağladı. Siyasi partiler 2014 yerel seçimlerinden beri milyonlarca aktif kullanıcısı olan sosyal medya ve özelikle de Twitter’dan aktif olarak yararlanıyorlar.

‘FACEBOOK LİVE’ NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Twitter’ın Periscope adlı online canlı yayın uygulamasına artan ilgi, Facebook’u da benzeri bir servis sunmaya yöneltti. Meerkat ve Periscope gibi uygulamalarla birlikte giderek popülerleşmeye başlayan mobil canlı yayın uygulamalarına Ağustos ayında Facebook da katıldı.

Ünlü kişilerin kullandığı ‘Mentions’ uygulamasına gelen “Live” adındaki bu özellik ile kullanıcılar takip ettikleri ünlülerin canlı videolarını izleyebiliyor, videolara yorum yapabiliyor ve beğenip paylaşabiliyor. Ayrıca uygulamayı kullanan ünlü isimler buradan duyurular paylaşıyor ve hayranlarının sorularını canlı olarak yanıtlıyorlar.

Uygulama ana sayfada haber akışı üzerinden işliyor. Kişi o an sürdürmekte olduğu video kaydını Facebook'taki sayfasından canlı olarak yayımlarken, takipçileri de ana sayfadan gerçek zamanlı olarak takip edip dilerlerse yorum yazabiliyorlar. Kişi yayına başladığında da takipçilerine konuya ilişkin bildirim erişiyor. Yayın sona erdiğinde de video ister siliniyor istenirse de kaydedilip sabitleniyor.

Kaydedip yayınlama özelliği ile fark getiriyor

Benzeri canlı yayın uygulamaları Meerkat ve Periscope'da ise yayın sabitleme yoktu. Meerkat'ta sadece canlı yayının süresiyle sınırlıyken Periscope'ta sadece bir günlük ekstra ömrü var. Bu açıdan Facebook'un sunduğu sabitleme imkanı başlı başına bir tercih nedeni oluyor. Üstelik Facebook’un video görüntülemelerinin yarısından çoğunun yeniden paylaşımlar sonucunda gerçekleştiği için uygulama ilgi görmeye başladı.

Facebook'un 'Live for Mentions' isimli özelliğinden yararlanan ilk ünlüler arasında Dwayne Johnson, Serena Williams, Ricky Martin, Ricardo Kakà, Jamie Oliver, Martha Stewart ve Michael Bublé gibi isimler var.

Şirkete yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Facebook bu özelliğini Mentions üzerinden test edip, istenilen başarının yakalanması durumunda tüm kullanıcılara açık hale getirmeyi planlıyor.

Uygulama gördüğü ilgiye bakılırsa, Facebook bu konuda sadece Twitter’a değil YouTube’a da rakip olabilir.

Periscope canlı yayınları da artık Facebook’ta da paylaşılabilecek

Popüler canlı yayın uygulaması Periscope, geçtiğimiz günlerde yayınladığı güncellemeyle Facebook’ta da paylaşım desteği getirdi.

iOS ve Android için sunulan yeni güncellemeyle birlikte artık yayınlar, Twitter’ın yanı sıra Facebook’ta da canlı olarak paylaşılabilecek.