Türkiye Seçim Havasına Girdi

KAMİL ERYAZAR 7 Haziran’da yapılacak 25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi için geri sayım başladı Başta, aday olup olmayacağı çok tartışılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan olmak üzere milletvekilliğine adaylığını koyacak bürokratlar ve ...

Türkiye Seçim Havasına Girdi (7 Şubat 2015)

KAMİL ERYAZAR

7 Haziran’da yapılacak 25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimi için geri sayım başladı

Başta, aday olup olmayacağı çok tartışılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan olmak üzere milletvekilliğine adaylığını koyacak bürokratlar ve partilerin il-ilçe başkanları görevlerinden istifa etmeye başladılar.

Meclis’te grubu bulunan partilerin bu haftaki Salı grup toplantıları her zamankinden daha kalabalıktı. Koridorlarda ve odalardaki seçim kulisleri hareketlendi.

Partilerin Seçim Stratejileri

Partilerin seçim sloganları ve bildirgeleri de belli olmaya başladı.

Ak Parti’nin seçim stratejisinin ‘kutsallık’ kavramı üzerine kurulacağı söylenirken, CHP’nin “iş, aş, özgürlük” sloganını kullanacağı, MHP’nin ise çözüm sürecinin Türkiye’yi bölünmeye götüreceğini belirterek ‘Türkiye’nin bölünmesine izin vermeyeceğiz’ sloganını vurgulayacağı, HDP’nin de “Halkların kardeşliği”ni öne çıkaracağı öğrenildi.

Seçim Takvimi

Seçime katılacak siyasi partiler önseçim ve aday yoklaması yöntemiyle yapacakları aday tespitlerini 29 Mart 2015 Pazar gerçekleştirecek. Siyasi partiler, hangi seçim çevrelerinde, hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını 15 Mart 2015 Pazar günü saat 17.00’ye kadar YSK’ya bildirecekler. Önseçim için oluşturulacak ilçe seçim kurulu başkan ve 4 üyeden oluşacak. Üyelerden ikisi ilçede görev yapan devlet memurları arasından seçilecek. Diğer iki üyesi ise önseçimi yapılacak olan siyasi partinin aday adayı olmayan parti üyeleri arasından belirlenecek. Siyasi partilerin ilçelerdeki bütün üyelerinin katılımıyla yapacakları önseçimlerde, üye kayıt defterlerinde parti üyesi olarak kayıtlı olan, 31 Aralık 2014 tarihine kadar Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilen ve önseçim ilçe seçim kuruluna gönderilen listelerde yer alan üyeler oy kullanabilecek.

Seçmen Listeleri 20 Martta Askıya Çıkacak

Siyasi parti seçmen listesi 20 Mart 2015 Cuma günü askıya çıkarılacak. Milletvekili seçimi için siyasi partiler önseçim yapılacak tüm çevrelerine ait aday adayları listelerini, 24 Mart 2015 Salı günü saat 17.00’ye kadar YSK’ya, ilgili seçim çevrelerine ait listeleri de o çevrelerin siyasi parti ilçe başkanlıklarınca, il ve ilçe seçim kurullarına verecek. Siyasi partiler yapacakları önseçimlerde o çevrede seçilecek milletvekili sayısı kadar aday göstermek zorunda olacak.

Önseçim sonuçlanıncaya kadar, aday adaylığından çekilme dikkate alınmayacak, oy sıralamasında daha sonra gelenler aday seçilmiş sayılacak. Ölüm halinde de aynı hüküm uygulanacak. Önseçimlerde görev alacak sandık kurulu 23 – 26 Mart 2015 tarihleri arasında oluşturulacak. İki milletvekili çıkaracak bir seçim çevresinde en fazla iki, en az bir aday, üç milletvekili çıkaracak bir seçim çevresinde en fazla üç, en az iki aday için işaretleme yapılacak. Seçim ve sandık kurullarıyla kurul başkanlarının kesin olmayan kararlarına karşı ilgili siyasi parti, o siyasi partiden önseçimde aday adayı olanlar veya o siyasi partinin teşkilat kademelerinin başkanları veya vekilleri ile parti müşahitleri itiraz edebilecek.

Hangi İl Kaç Milletvekili Çıkaracak?

Yüksek Seçim Kurulu, illerin çıkaracağı milletvekili sayısını açıkladı. İstanbul'un çıkaracağı vekil sayısı 3 artarak 88'e, Ankara'nın ise bir artarak 32'ye yükseldi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, çıkaracağı milletvekili sayısı 18'e kadar olan illerin bir, çıkaracağı milletvekili sayısı 19'dan 35'e kadar olan illerin iki, 36 ve daha fazla olan illerin üç seçim çevresine bölündüğü belirtildi.

Trafo Kedilerine Karşı Jeneratör Önlemi

Öte yandan Başbakanlık, 7 Haziran’da yapılacak genel seçim için alınacak önlemlerle ilgili genelge yayımladı. Görevli personelin yıllık izinleri buna göre ayarlanacak. Genelgede, elektrik kesintilerine karşı "jeneratör ihtiyacının karşılanacağı" da belirtildi.

Üç Partinin Kasaları Dolacak

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan 3 partiye, genel seçim yılı olması nedeniyle 3 katı tutarında yardım yapılacak.

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan AK Parti, CHP ve MHP'ye, 2015'in genel seçim yılı olması nedeniyle toplamda 531,1 milyon lira tutarında Hazine yardımı yapılacak.

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yardım ödeneği, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından onaylandı.