Türkiye İçin ‘Şaka Gibi’ Bir İstifa!

Bugün dünya siyasal tarihinde çok da alışık olunmadık bir istifa gerçekleşti. Bulgaristan Başbakanı, halkın yüksek elektrik faturalarını protestosu karşısında dayanamayarak istifasını açıkladı. Üstelik istifa gerekçesi olarak da,  ‘Polisin insanları dövdüğü bir ...

Türkiye İçin ‘Şaka Gibi’ Bir İstifa! (20 Şubat 2013)

Bugün dünya siyasal tarihinde çok da alışık olunmadık bir istifa gerçekleşti. Bulgaristan Başbakanı, halkın yüksek elektrik faturalarını protestosu karşısında dayanamayarak istifasını açıkladı. Üstelik istifa gerekçesi olarak da,  ‘Polisin insanları dövdüğü bir hükümette yer almayacağım’ diyerek, görevini bıraktı.

Pazar günü Bulgaristan’da yüksek elektrik faturalarına öfkelenen on binler, tüm ülkede protesto gösterileri düzenlemişti. Pazartesi günü Maliye Bakanı Simeon Djankov’un görevden alınması da protestoların önüne geçmeye yetmemişti.

Borisov’un Salı günü, ülkede elektrik dağıtımını gerçekleştiren üç firmadan, Çek CEZ firmasının lisansının iptal edileceğini ve elektrik fiyatlarında yüzde 8 indirime gidileceğini açıklaması da yeterli etkiyi gösteremedi.

Salı gecesi protestocuların polisle çatışması ve 25 kişinin yaralanması üzerine Başbakan Boyko Borisov, ‘Polisin insanları dövdüğü bir hükümette yer almayacağım’ dedi ve istifa edeceğini açıkladı.

Bulgaristan’da elektrik dağıtımı, 2001-2005 yılları arasında görev yapan Simeon Saxe Cobourg-Gotha’nın iktidarında özelleştirilmişti.

Şirketlerle yapılan anlaşmalarda yüzde 15 kâr sözü verildiği, şirketlerin, düşük vergi ödemek için hayali faaliyetler beyan ettiği de iddia edilmişti.

Avrupa Komisyonu, AB enerji pazarı kanunlarına tam olarak uymadığı gerekçesiyle 25 Ocak’ta ülkeyi Avrupa Adalet Divanı’na şikayet etmişti.

Borisov liderliğindeki GERB partisi, Temmuz ayında düzenlenmesi beklenen seçimler öncesinde anketlerde düşüş gösteriyordu.