Türk Telekom’da Nöbet Değişikliği

Türk Telekom’un Grup CEO’su Hakam Kanafani ve CEO’su Tahsin Yılmaz görevlerinden istifa etti. Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamada, Türk Telekom’da yeniden yapılanmaya gidildiği ve grup CEO’su ve CFO’su görevlerinin kaldırıldığı belir...

Türk Telekom’da Nöbet Değişikliği (11 Aralık 2013)

Türk Telekom’un Grup CEO’su Hakam Kanafani ve CEO’su Tahsin Yılmaz görevlerinden istifa etti.

Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamada, Türk Telekom’da yeniden yapılanmaya gidildiği ve grup CEO’su ve CFO’su görevlerinin kaldırıldığı belirtildi. Tahsin Yılmaz’ın yerine Türk Telekom CEO’su görevine Oger Telekom CEO’su Rami Aslan getirildi.

Eylül 2012 tarihinde Türk Telekom CEO’su görevine getirilen Tahsin Yılmaz bu görevde 14 ay kalabildi. Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Türk Telekom Yönetim Kurulu 10 Aralık 2013 tarihinde aldığı kararla üst yönetim yapılanmasında Grup CEO ve Grup CFO pozisyonunun kaldırılmasını ve İcra Komitesi’nin kurulmasını içeren bir değişiklik gerçekleştirmiştir. Buna göre, Grup CEO ve Grup CFO pozisyonlarına daha önce verilmiş olan tüm görev ve yetkilerin sırasıyla Türk Telekom CEO’su ve Türk Telekom CFO’su tarafından kullanılmasına karar verilmiştir. Yeniden yapılanma kapsamında, Türk Telekom yönetim kurulu üyesi ve Oger Telecom CEO’su olarak görev yapan Rami Aslan, 10 Aralık 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türk Telekom CEO’su ve İcra Komitesi üyesi olarak atanmıştır. Aslan, mevcut görevlerine ek olarak, Türk Telekom grup şirketleri olan Avea ve TTNET’in yönetim kurullarına üye olarak atanacaktır.”

Açıklamaya gore, Türk Telekom Grup CEO’su olarak görev yapan Hakam Kanafani, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Başdanışmanı olarak atanmdı. Kanafani, aynı zamanda Türk Telekom ve Grubun teknoloji şirketlerinin yönetim kurulu üyeliği görevine devam edecek ve Oger Telecom ve Güney Afrika’da faaliyet gösteren Cell C (PTY) Limited’in yönetim kurulu üyesi olacak.

YILMAZ OGER TELECOM DANIŞMANI

Türk Telekom Genel Müdürü olarak görev yapan Tahsin Yılmaz ise, Oger Telecom Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı olarak görev alacak. Türk Telekom Grubu CFO’su olarak görev yapan Mustafa Uysal da, Türk Telekom Genel Müdürü Danışmanı olarak atandı.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri, yeni yönetim yapılanması ve atamalar hakkında şunları söyledi: “Türk Telekom Grubu’nun güçlü büyümesine değerli katkılar sağlayan Hakam Kanafani ve Tahsin Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Tahsin Yılmaz geniş bant tarafında sağlanan büyümeye dört yıl liderlik yaptıktan sonra sabit hat, toptan satış ve kurumsal hizmetlerin dönüşümünde rol aldı. Hakam Kanafani, Türk Telekom’un büyümesini ve daha fazla değer yaratmasını sağlayan stratejilerin liderliğini üstlendi ve vizyonu belirledi. Türk Telekom Grubu bu yeni yapıyla verimliliğini daha da artırabilecek ve büyüme potansiyelini gerçekleştirme imkanı bulacak. Türk Telekom özelleştirmesinden bu yana birlikte çalıştığımız Rami Aslan’ın bugüne kadar grup şirketlerimizde elde ettiği başarıların üzerine yenilerini inşa ederek, Türk Telekom Grubu’nun dünya standartlarında yenilikçi çözümler ile değer yaratmasına ve böylelikle Türkiye’de dijital dönüşüme liderlik etmesine katkı sağlayacağına güvenim tam. ”

Rami Aslan, 20 yıldan uzun süre Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da çalışan Aslan, 2005 yılında Oger Grubu’na katılmadan önce, başta telekom ve bilgi teknolojileri alanlarında olmak üzere Citi Group bünyesinde görev yaptı. Oger Grubu’nda görev aldığı sekiz yıl boyunca Aslan, Türk Telekom’un özelleştirilmesini takip eden hisse devir döneminde aktif rol aldı ve daha sonra Oger Telecom CEO’su olarak atandı. Oger Telecom’un Güney Afrika’daki operatörü Cell C ve Türk Telekom da dahil olmak üzere grubun iştiraklerinin yönetim kurullarında yer aldı. Aslan, Kanada McGill Üniversitesi Bilgi Yönetim Sistemleri bölümünde lisans eğitiminin ardından İşletme dalında yüksek lisans (MBA) eğitimini tamamladı.

WSJ Türkiye