Trump ve Clinton’ın Adaylıkları Neredeyse Kesin

Amerika’nın beş kuzeydoğu eyaletinde dün yapılan önseçimler beklentileri yanlış çıkarmadığı gibi Donald Trump ve Hillary Clinton’a adaylık sürecinde önemli ivme kazandırdı. Pennsylvania, Connecticut, Delaware, Maryland ve Rhode Island eyalet...

Trump ve Clinton’ın Adaylıkları Neredeyse Kesin (27 Nisan 2016)

Amerika’nın beş kuzeydoğu eyaletinde dün yapılan önseçimler beklentileri yanlış çıkarmadığı gibi Donald Trump ve Hillary Clinton’a adaylık sürecinde önemli ivme kazandırdı.

Pennsylvania, Connecticut, Delaware, Maryland ve Rhode Island eyaletlerinde yapılan önseçimlerde Cumhuriyetçi Parti’nin önde giden adayı Donald Trump beş eyaleti, Demokrat Parti’nin birinci adayı Hillary Clinton da dört eyaleti kazandı.

Dünkü önseçimlerde Trump, beş eyaleti kolaylıkla kazanmakla kalmadı, bu eyaletlerin her birinde yüzde 55’in üzerinde oy topladı.

Trump adaylığının kesinleştiğini ilan etti bile!

Önseçimlerin ardından seçmenlerine konuşan Donald Trump, seçim yarışının bittiğini ve kendisinin artık partinin muhtemel odayı olduğunu iddia etti. Dünkü önseçimlerle birlikte delege sayısı 950’ye ulaşan Trump, Cumhuriyetçi Parti adaylığını kesinleştirecek 1237 delege salt çoğunluğu sayısına büyük oranda yaklaşmış durumda. Buna rağmen Trump’ın temmuz ayında Cleveland eyaletinde yapılacak Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı’na kadar bu sayıyı yakalayıp yakalamayacağı bilinmiyor.

Kesin olan bir şey varsa, diğer iki siyasetçi rakibi, Texas Senatörü Ted Cruz’la Ohio Valisi John Kasich’in Trump’ı yakalamasının imkansız olduğu. İki aday da, delege salt çoğunluğunu yakalayamaması durumunda Trump’ı kurultayda durdurmaya çalışacak.

Clinton: “Demokrat Parti’yi birleştirip, Başkanlık seçimlerine başarıyla taşıyacağım”

Demokrat Parti cephesindeyse dört eyaleti kazanan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton adaylık olasılığını oldukça kolaylaştırmış görünüyor. Clinton’un rakibi, Vermont Senatörü Bernie Sanders dünkü önseçimlerde yalnızca Rhode Island eyaletini kazanabildi.

Clinton dünkü önseçimlere 1944 delegeyle başladı. Demokrat Parti adaylığının garantilenmesi için 2383 delege salt çoğunluğunu yakalamak yeterli. Bu önseçimlerde Clinton salt çoğunluğu yakalayamasa bile, sonraki önseçimlerde adaylığını garantileyecek gerekli rakamı yakalamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Hillary Clinton dün Philadelphia’da yaptığı konuşmada, Demokrat Parti’yi birleştireceğini ve kasım ayındaki başkan seçimlerine başarıyla taşıyacağını söyledi. Neredeyse adaylığını garantilemiş gibi konuşan eski Dışişleri Bakanı, kasım ayındaki seçimlerde karşısına çıkmasını umduğu Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump’a yüklendi ve Trump’ın yarışın başından bu yana kullandığı “Amerika’yı yeniden büyük bir ülke yapacağız” sloganını eleştirdi. Clinton, “Amerika’nın büyük bir ülke olmasının doğuştan kazanılmış bir hak olmadığını, bunu her neslin hak etmesi gerektiğini” söyledi.

Vermont Senatörü Sanders ise yarışı kaybedeceği neredeyse kesinleşmesine rağmen Demokrat Parti Ulusal Kurultayı’na kadar yarışta kalmaya ve kazanabileceği tüm delegeleri kazanmaya kararlı. Sanders’ın kazandığı delegelerle parti kurultayı sırasında en azından bir ağırlık oluşturmayı amaçladığı düşünülüyor.

VOA