Trump daha göreve başlamadan sosyal medyada Obama’yı geçti

Donald Trump daha şimdiden sosyal medyayı en çok kullanan lider durumuna geçti Trump hemen her gün gündemdeki konulara ilişkin olarak değerlendirmelerini Twitter üzerinden paylaşıyor veya kendisi yazdığı mesajları ile gündem yaratıyor. Bugüne kadar v...

Trump daha göreve başlamadan sosyal medyada Obama’yı geçti (5 Ocak 2017)

Donald Trump daha şimdiden sosyal medyayı en çok kullanan lider durumuna geçti

Trump hemen her gün gündemdeki konulara ilişkin olarak değerlendirmelerini Twitter üzerinden paylaşıyor veya kendisi yazdığı mesajları ile gündem yaratıyor. Bugüne kadar vergi reformu, Obamacare olarak bilinen sağlık reformu, mülteciler konusu ve terör ile mücadele gibi birçok konuda Trump sosyal medya üzerinden görüşlerini paylaşıyor.

Donald Trump’ın Twitter’da şu an itibari ile 18,6 milyon, Instagram’da 4,5 milyon, Facebook’ta ise yaklaşık 17 milyon takipçisi var. Donald Trump daha şimdiden sosyal medyayı en çok kullanan lider durumuna geçti.

Trump’ın sosyal medyada hakkında en çok yorum yaptığı ülke ise hiç tartışmasız Çin. Çin yönetimi de Trump’ın Twitter’daki yorumları ile ilgili rahatsızlığını resmi haber ajansının yaptığı bir haber/yorum ile ilan etti. Donald Trump’ın en son Pazartesi günü Pekin hükümetini Kuzey Kore’ye destek vermekle itham ettiği bir mesaj yayınladı. Bunun ardından ajansın yayınladığı haber/yorumda, “Twitter’dan dış politika yapma takıntısı pek hoş değil. Dış politikanın çocuk oyuncağı bir konu olmadığını ve hassasiyetini herkes bilir o sebeple Twitter dış politikada kullanılan bir araç olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Trump’ın en çok gündem yaratan sosyal medya mesajları ise hiç kuşkusuz Rusya ile ilgili olanları. Obama yönetiminin Amerika’da Demokrat parti ve bazı hükümete ait bilgisayar sistemlerine Rusya destekli bilgisayar korsanlarının saldırdığı tezine Trump Twitter üzerinden verdiği mesajlar ile net biçimde karşı çıkıyor. Son olarak Obama’nın söz konusu iddialar ile ilgili 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararının ardından Rusya Devlet Başkanı Putin ABD’nin bu tavrına karşılık vermeyeceklerini söylemişti. Donald Trump da Putin’in bu tavrından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “onun akıllı bir adam olduğunu biliyordum” diye Twitter mesajı yazdı.

İsrail’in Filistin topraklarındaki yerleşim birimlerini genişletmesine karşı Birleşmiş Milletler’in aldığı kararın ardından da Trump yine Twitter’dan İsrail’e mesaj verdi ve “göreve gelmeme az kaldı dayanın” dedi.

Donald Trump sadece dış politika değil iç siyasete ilişkin de Twitter’dan mesajlar vermeye devam ediyor. Sürekli olarak Obamacare olarak bilinen sağlık sigortası programını eleştiren Trump, Amerika’nın sanayi devi şirketleri ile ilgili mesajlar da yayınlıyor. Salı günü yazdığı Twitter mesajında General Motors şirketine “Meksika’da ürettiğiniz otomobilleri Amerika’ya gümrük vergisi ödemeden getiriyorsunuz ama bundan sonar ya üretimi Amerika’ya taşıyacaksınız ya da yüksek gümrük vergisi ödeyeceksiniz” dedi. Çarşamba günü de daha önce Meksika’da kuracağı bir fabrikasını ABD’nin Michigan eyaletinde kurma kararı alan Ford şirketine ise, Trump teşekkür etti.

İki hafta sonra başkanlık koltuğuna oturacak olan Donald Trump’ın görevi devraldıktan sonra da Twitter’ı bu kadar aktif kullanıp kullanmayacağı merak konusu.

Görevini devretmeye hazırlanan mevcut ABD Başkanı Barack Obama’nın Twitter’da 80,3 milyon takipçisi olmasına karşın son iki aydır hiç tweet atmadı. Obama aynı zamanda dünyada Twitter üzerinden en çok kişiyi takip eden lider unvanına da sahip. Obama 632.000 kişiyi takip ediyor.

VOA