Toyota, “Müşteri Memnuniyeti Endeksi”nde 5. Kez Lider

Toyota, araştırmada binek otomobil sektöründe 5 yıldır üst üste ilk sırada yer almayı başardı. Toyota, KalDer ve KA Araştırma Ltd. tarafından 81 ilde 10 bin 969 kişiyle yapılan ”Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi” araştırmasında binek otomobil sektöründe 5 yıld...

Toyota, “Müşteri Memnuniyeti Endeksi”nde 5. Kez Lider (22 Mart 2013)

Toyota, araştırmada binek otomobil sektöründe 5 yıldır üst üste ilk sırada yer almayı başardı.

Toyota, KalDer ve KA Araştırma Ltd. tarafından 81 ilde 10 bin 969 kişiyle yapılan ”Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi” araştırmasında binek otomobil sektöründe 5 yıldır üst üste ilk sırada yer almayı başardı.

Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi 2012 yılı araştırmasının 4’ncü çeyreğindeki ölçümlenmesi sonucunda Toyota binek otomobil kategorisinde yine birinci sıraya yerleşti.

Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt konuya ilişkin açıklamasında, araştırma sonuçlarına göre son 5 yıldır gelen birincilikler ile Toyota’nın bu konudaki felsefesinin karşılığını bulduğunu belirterek, son 5 yılda gelen birincilikler müşteri memnuniyetinde sürdürülebilirliğe güzel bir örnek olduğunu ve temelinde güven unsuru yattığını ifade etti.

Bozkurt, ”Bu durumu iki adımda özetlersek birinci adım doğru ürün, servis ve hizmeti üretmeniz, ikincisi de dürüst ve şeffaf bir politikayla ve her zaman doğru iletişim kurarak müşterilerinizle daimi bir irtibat halinde olmanızdır” dedi.

Ürün veya hizmet için ödenilen paranın beklentileri ne kadar karşıladığının önemli olduğunu belirten Bozkurt, müşterisine ciddi anlamda önem vererek, ürettiği hizmet ve ürünlerle daima müşterisinin yanında durması gerektiğini kendisine vizyon edinmiş dünya şirketleri açısından bu algının doğru değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Toyota’nın vizyonu gereği ”Müşterilerin Toyota’yı seçmelerinden ötürü mutlu olmasını sağlayan bir şirket” kavramının ana felsefeleri olduğunu belirten Bozkurt, ”Bizi tercih edenlerin beklentilerini aşacak ürün ve hizmetlerle her zaman o yarışta bir adım önde gitmek için uğraş vermeye devam edeceğiz. 3S Plaza konsepti ile satış, servis ve yedek parça hizmeti veren Toyota bayilerinin mottosu müşterinin kapıdan içeri girdiği andan itibaren patronun o olduğunun tüm çalışanlar tarafından bilinmesidir” değerlendirmesinde bulundu.

AA