Teknolojide Yeni Dönem: Şifre Yerine Ses!

Google, internet sitelerinin kullanıcılarını seslerinden tanımalarını ve bu seslerin şifre olarak algılanmasını sağlayan teknolojinin yaratıcısı İsrail şirketi SlickLogin’i satın aldı. Ses tabanlı şifre teknolojisi, bilgisayar hoparlörlerinden sessize yakın derece kısı...

Teknolojide Yeni Dönem: Şifre Yerine Ses! (17 Şubat 2014)

Google, internet sitelerinin kullanıcılarını seslerinden tanımalarını ve bu seslerin şifre olarak algılanmasını sağlayan teknolojinin yaratıcısı İsrail şirketi SlickLogin’i satın aldı.

Ses tabanlı şifre teknolojisi, bilgisayar hoparlörlerinden sessize yakın derece kısık çıkan bir ses dalgasının, kullanıcının akıllı telefonundaki bir uygulamayla tespit edilmesi yoluyla gerçekleşiyor.

Uygulama, sesi inceliyor ve bilgisayara kimliği doğrulayan bir sinyal gönderiyor.

Bu teknoloji sayesinde, bir internet sitesine şifre girmeniz gerektiğinde akıllı telefonu hoparlörle yaklaştırarak sesleri dinletebiliyor ve bu ses dalgalarının şifre olarak kaydedilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Sistem ayrıca ek bir güvenlik önlemi olarak da kullanılabiliyor.

SlickLogin, Google’ın firmayı satın aldığını doğruladı ancak anlaşmayla ilgili herhangi bir mali ayrıntı vermedi.

Firma yazılı açıklamasında, “Bugün SlickLogin ekibinin, bilgisayarda oturum açmanın sinir bozucu değil, kolay olması ve kimlik doğrulamanın ayak bağı olmak yerine etkin bir sistemle işlemesi gerektiğine dair ortak inancı paylaştığımız Google’a katıldığını duyuruyoruz” dedi.

“Google, kimlik doğrulama sisteminin herkes için bedava ve iki kademeli yapılmasını sağlayan ilk firma olmuştu. Şimdi de interneti herkes için daha güvenli yapacak bazı güzel fikirler üzerine çalışıyorlar.”

BBC Türkçe